Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kanadyjczycy kupią kolejne AW101

22 sierpnia minister obrony Kanady poinformował, że w ramach programu modernizacji floty śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych CH-149 Cormorant koncern Leonardo dostarczy także „przynajmniej” dwa nowe wiropłaty tego typu.

Projekt modernizacji i wydłużenia eksploatacji floty CH-149 Cormorant ma budżet w wysokości 1,4 mld dolarów. W jego ramach koncern Leonardo zmodernizuje czternaście śmigłowców oraz dostarczy przynajmniej dwa nowe egzemplarze – dokładna liczba będzie znana po zakończeniu negocjacji związanych z całym programem. Według obecnych planów flota CH-149 Cormorant ma być eksploatowana w Kanadzie przynamniej do 2042 roku. Dodatkowo program ma objąć zakup nowych urządzeń szkolno-treningowych wraz z niezbędną infrastrukturą.

W ramach modernizacji, czternaście CH-149 Cormorant zostanie doprowadzonych do standardu AW101-612, a więc odmiany zbudowanej na zamówienie Norwegii. Zmiany obejmą montaż i unowocześnienie sensorów przeznaczonych do zadań poszukiwawczo-ratowniczych i systemów awioniki pokładowej, modernizację jednostek napędowych, systemów łączności, diagnostyki.

Kanada była pierwszym eksportowym klientem na śmigłowce rodziny AW101 (wówczas znanych jako EH101). W 1998 roku rząd zamówił piętnaście egzemplarzy, które otrzymały lokalne oznaczenie CH-149 Cormorant. W lipcu 2006 roku jeden z nich został rozbity w czasie ćwiczeń – śledztwo wykazało, że przyczyną był błąd załogi.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Kanady
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc