Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izba Reprezentantów wstrzymuje pomoc dla Ukrainy

Fot. USMC

15 lutego amerykańska Izba Reprezentantów, jedna z dwóch izb Kongresu, ogłosiła przerwę w obradach do 28 lutego. Co należy podkreślić, powoduje to przesunięcie głosowania ustawy o uruchomieniu kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla walczącej Ukrainy.

Po tygodniach negocjacji i przepychanek sprawa pakietu, o wartości do 60 mld USD, została przegłosowana przez Senat 13 lutego. Poza funduszami dla Ukrainy obejmuje także pomoc finansową dla Izraela, Tajwanu oraz na kontynuacje operacji sił amerykańskich m.in. na wodach Morza Czerwonego. Pomimo presji ze strony administracji prezydenta Bidena oraz wpływowych członków Kongresu, Izba Reprezentantów nie głosowała ustawy – najwcześniej trafi pod głosowanie 28 lutego. Decyzja przewodniczącego Izby spotkała się z krytyką Białego Domu.

Wstrzymanie amerykańskiej pomocy wojskowej jest wskazywane jako jeden z powodów przejścia sił ukraińskich do defensywy. Dodatkowo kolejne tygodnie mogą doprowadzić do pogłębienia kryzysu, szczególnie pod względem amunicji i niezbędnego uzbrojenia.

Dotychczas Amerykanie przekazali Ukrainie pomoc wojskową o wartości przekraczającej 44 mld USD. Kompletna lista sprzętu jest systematycznie publikowana na stronach Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. W ostatnich dniach strona rosyjska potwierdziła m.in. dostawę i wykorzystanie przez Ukrainę kierowanych bomb GLSDB.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc