Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Intensyfikujemy współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego

Zdjęcia: Fot. st. kpr. Wojciech Król/CO MON

Wspólne, od 2025 roku, ćwiczenia żołnierzy trzech państw, rozszerzenie inicjatywy mobilności, do której dołącza Francja oraz dalsze i efektywniejsze wsparcie dla Ukrainy to główne ustalenia i tematy dzisiejszych rozmów ministrów obrony państw Trójkąta Weimarskiego.

24 czerwca w Paryżu Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej wziął udział w spotkaniu ministrów obrony Trójkąta Weimarskiego.

Ministrowie obrony Polski, Francji i Niemiec, ustalili, że w 2025 roku w Polsce odbędą się wspólne ćwiczenia żołnierzy państw Trójkąta Weimarskiego.

„Jeśli chodzi o kwestię naszej współpracy, to mamy trzy zasadnicze uzgodnienia. Po pierwsze wspólne niemiecko-francusko-polskie ćwiczenia na terytorium Rzeczypospolitej w przyszłym roku. Wspólne ćwiczenia w 2025 roku sił zbrojnych Trójkąta Weimarskiego stają się faktem, a odbędą się w Polsce w przyszłym roku. (…) Druga kwestia to wspólna inicjatywa rozszerzenia działań związanych z mobilnością. Inicjatywa mobilności podpisana pomiędzy Polską, a Republiką Fderalną Niemiec i Królestwem Niderlandów, rozszerzona o państwa obserwujące, jak Belgia zwiększa swój potencjał przez deklarację o przystąpieniu do niej Francji, za co bardzo dziękujemy. Nie ma dzisiaj skutecznej obrony bez mobilności. (…) Wsparcie dla Ukrainy to trzecie wspólne uzgodnienie naszych państw. Aspiracje zachodnie Ukrainy są jak najbardziej naturalne i wspieramy dążenia Ukrainy do Unii Europejskiej oraz NATO. Żeby to się okazało możliwe i faktyczne, Ukraina musi odnieść sukces. Musi być teraz silna, musi odnosić sukcesy w swej walce. Będziemy ją wspierać przez przekazywanie sprzętu oraz w ramach tego, co dzieje się na zasadach bilateralnych” – zaznaczył po spotkaniu wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.

Szef MON poinformował również o ustaleniach ministrów obrony Trójkąta Weimarskiego w kontekście zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie.

„Jeśli chodzi o sprawę przygotowania do szczytu NATO, tego, co możemy wspólnie odegrać bezdyskusyjne jest wypełnianie 2%. Polska przeznacza na zbrojenia około 4%. Jesteśmy w takiej, a nie innej sytuacji, w takim a nie innym położeniu. Opisuje się sytuację na wschodniej granicy Polski, na granicy z Białorusią, bo to jest wschodnia granica Unii Europejskiej i to jest wschodnia granica NATO. To jest nasza wspólna odpowiedzialność, 2% to jest to minimum, które my wypełniamy jak tutaj jesteśmy. Ale to zobowiązanie muszą wypełnić także pozostałe państwa. To jest sojusznicze zobowiązanie, które nie podlega negocjacji i jeżeli ktoś podjął takie zobowiązanie na ostatnich szczytach, to musi się z tego wywiązać” – podkreślił szef MON.

Wznowiona po blisko 10 latach współpraca Berlina, Paryża i Warszawy w ramach Trójkąta Weimarskiego ma także na celu wzmocnienie wspólnego wspierania Ukrainy, wypracowania strategii obrony i odstraszania na wschodniej flance Europy oraz omówienie potencjalnych zagrożeń atakami hybrydowymi poza terytorium Ukrainy.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc