Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

F-35 odpala AIM-132 ASRAAM

15 marca koncern MBDA poinformował o przeprowadzeniu pierwszego odpalenia kierowanego pocisku rakietowego AIM-132 ASRAAM przez wielozadaniowy samolot bojowy Lockheed Martin F-35 Lightning II.

Do wydarzenia doszło na terenie Stanów Zjednoczonych, a do próby został zaangażowany personel dwóch ośrodków badawczych Departamentu Obrony, mieszczących się w bazach Edwards w Kalifornii oraz Patuxent River. Jednocześnie było to pierwszy (oficjalny) przypadek odpalenia z samolotu rodziny F-35 Lightning II kierowanego uzbrojenia produkowanego poza Stanami Zjednoczonymi. Jak widać na zamieszczonej fotografii, pocisk został odpalony z podskrzydłowego pylonu, a nie wewnątrzkadłubowej komory na uzbrojenia podwieszane. Tego typu rozwiązanie ma być stosowane, gdy nie będzie wymagany zastosowanie pełnych zdolności ograniczonej powierzchni odbicia radiolokacyjnego samolotu.

Proces integracji F-35 z AIM-132 ASRAAM ma związek z potrzebami i wymogami Wielkiej Brytanii, ma związek z kontraktem zawartym pomiędzy Ministerstwem Obrony tego kraju oraz koncernem MBDA w sprawie wyposażenia samolotów RAF w powyższą broń, która ma być standardowym typem kierowanego pocisku rakietowego klasy powietrze-powietrze krótkiego zasięgu.

(ŁP) Foto: MBDA
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc