Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2022: udoskonalony granatnik DND RGW110 HH-T

Granatnik DND RGW110 HH-T na Eurosatory 2022. Fot. Łukasz Prus

Odwiedzający Eurosatory 2022 mogą zapoznać się na stoisku spółki Dynamit Nobel Defence z najnowszym wariantem najnowszego granatnika ppanc. RGW110 HH-T. Część zmian dotyczy ergonomii i łatwości użycia. Inne bojowej skuteczności.

Pokazywany na Eurosatory 2022 przez spółkę Dynamit Nobel Defence (DND) jednorazowy granatnik przeciwpancerny RGW110 HH-T to najnowszy rezultat doskonalenia i rozwoju tej młodej broni, która ma za zadanie i ambicje wyznaczać zupełnie nowe standardy skuteczności zwalczania czołgów, jakie może spełniać przenośna broń piechoty. Pokazywany w Paryżu model RGW110 HH-T ma być pierwszym z serii jednorazowych granatników bezodrzutowych ze zredukowaną sygnaturą strzału i strefą niebezpieczną za strzelającym kalibru 110 mm. RGW110 HH-T w pokazanej formie kończy badania zakładowe i wg przewidywań DND będzie w przeciągu około roku gotowym i dostępnym komercyjnie uzbrojeniem. RGW110 HH-T został zaprojektowany jako generacyjny następca (zamiennik) granatnika Panzerfaust 3-T (ozn. jako DM22 przez Bundeswehrę), jednak o wyższych parametrach bojowych niż Panzerfaust 3-IT-600 (udoskonalona wersja 3-T o większej przebijalności i zasięgu maksymalnym strzału zwiększonym do 600 m, Bundeswehra jej nigdy nie zamówiła). Zatem RGW110 także ma średnicę 110 mm (jak Panzerfaust 3). Jednak jednocześnie jest od Panzerfausta 3-T lżejszy o ok. 3 kg. Przebijalność RGW110 HH-T ma górować nad Panzerfaustem 3-IT-600 (czyli wynosić ok. 1000 mm RHA lub nawet ponad, co jest rekordowym wynikiem wśród ręcznych granatników ppanc.). RGW110 HH-T można użyć w dwóch trybach detonacji głowicy bojowej, albo kumulacyjnym tandemowym (HEAT-T), albo w trybie pocisku z plastycznym materiałem wybuchowym (HESH, charakterystyczny przedni szpikulec schowany do strzału). Maksymalny zasięg skuteczny RGW110 HH-T ma wynosić 800 m. Prócz wbudowanego standardowego celownika kolimatorowego, RGW110 HH-T jest dostosowany do założenia celowników optoelektronicznych (noktowizyjne, termowizyjne), także z wbudowanym cyfrowym systemem kierowania ogniem do zwalczania celów ruchomych na maksymalnym zasięgu skutecznym. Pozostałe zmiany w budowie RGW110 HH-T objęły urządzenie spustowe, co jest wynikiem przeprowadzonych badań i zebranych opinii strzelających osób. Niemniej zachowano układ powielający rozwiązania znane z karabinków i zbliżonej broni strzeleckiej piechoty.

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Eurosatory 2022: udoskonalony granatnik DND RGW110 HH-T”

  1. W Programie Grot oferują nam chyba RGW-90 jak pamiętam, to cacko jest jeszcze lepsze najlepsza niemiecka broń kupować, polonizować najlepiej w 100%, produkować 100tys sztuk minimum.

  2. Trzeba tutaj absolutnie pamiętać o tym, iż firma zbrojeniowa Dynamit Nobel Defence (DND), produkująca te jednorazowe granatniki przeciwpancerne RGW110 HH-T w Niemczech (będące polepszoną, i zmodyfikowaną wersją RGW-90), jest w całych 100% własnością izraelskiego koncernu zbrojeniowego RAFAEL, i te granatniki, całkowicie należące do rodziny Rafael'a MATADOR, są rozwijane przez inżynierów izraelskiego Rafael'a, przy współpracy z lokalnie zatrudnionymi niemieckimi inżynierami tej Spółki Rafael'a.... Oprócz RFN'owskiej Bundeshwery, są one oczywiście również używane przez IDF (Siły Obronne Izraela).

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc