Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Druga fregata FDI HN dla Grecji zwodowana

Fregata Nearchos wyprowadzana z krytego doku stoczni w Lorient. Fot. Naval Group

19 września w stoczni Naval Group w Lorient zwodowano fregatę Nearchos. To druga jednostka typu FDI HN, przeznaczona dla greckiej Polemiko Naftiko.

Nearchos został zwodowany w krytym suchym doku stoczni. Po jego zatopieniu, okręt wyprowadziły holowniki i ustawiły przy nabrzeżu wyposażeniowym stoczni na rzece Scorff, gdzie nieopodal trwają próby na uwięzi prototypowego Kimona. Wkrótce Nearchos otrzyma już niemal gotowy maszt zintegrowany PSIM, który był produkowany i wyposażany równolegle w innej części zakładu.

Grecja kupiła trzy FDI HN (Frigates for Defence and Intervention Hellenic Navy, pol. fregaty obronno-interwencyjne dla Marynarki Wojennej Grecji), z opcją na czwarty okręt. Stępkę prototypowej Kimon położono w październiku ubiegłego roku. Okręty mają być przekazane Grekom w 2025 roku (Kimon) i w 2026 roku (Nearchos i Formion).

Fot. Naval Group

Fregata FDI HN cechuje się wysokim poziomem zdolności operacyjnych we wszystkich domenach działań morskich: przeciw okrętom nawodnym i podwodnym, przeciw celom powietrznym i projekcji sił specjalnych. Jego obronę powietrzną i nawodną zapewniają nowoczesne sensory, w tym Thales Sea Fire, całkowicie cyfrowy radar wielofunkcyjny z czterema aktywnymi antenami ścianowymi AESA.

FDI HN jest wyposażony w zintegrowany maszt PSIM (Panoramic Sensors and Intelligence Module), który łączy wszystkie zasadnicze czujniki, umożliwiając stały, niezakłócony dozór 360°. Jest to też pierwsza fregata na rynku, która jest natywnie wyposażona w dwa centra danych, w których znajdują się prawie wszystkie aplikacje okrętu.

Dane techniczne FDI HN: wyporność: 4500 ton, długość: około 122 m, szerokość: 18 metrów, prędkość maksymalna: 27 węzłów. Fregata zabiera śmigłowiec o masie startowej do 10 ton i bezzałogowy statek powietrzny VTOL (UAV).

Głównym uzbrojeniem FDI HN są: 32 pociski przeciwlotnicze MBDA Aster opracowane przez MBDA, osiem pocisków przeciwokrętowych MBDA Exocet MM40 Block 3C, rakietowy system obrony bezpośredniej RAM, dwie zdwojone wyrzutnie torped Naval Group MU90, 76 mm armatę Leonardo Super Rapido, system przeciwtorpedowy Naval Group CANTO i wyrzutnie celów pozornych Lacroix Sylena Mk 1.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc