Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Debiut AW159 Wildcat w Polsce

Wizyta, w dniach 5-8 września, niszczyciela HMS Diamond w Gdyni stała się okazją do pierwszej prezentacji wielozadaniowego śmigłowca pokładowego Leonardo AW159 Wildcat w Polsce.

Powyższa konstrukcja, w opinii części analityków, może być jednym z kandydatów w programie zakupu następców dla śmigłowców pokładowych Kaman SH-2G Super Seasprite eksploatowanych obecnie w Brygadzie Lotnictwa MW. Dotychczas w Polsce Wildcaty pojawiały się w ramach przelotów na ćwiczenia – były to przede wszystkim maszyny współpracujące z brytyjskimi wojskami lądowymi.

Wersja pokładowa może pełnić szerokie spektrum zadań operacyjnych – dozoru, rozpoznania, wskazywania celów dla uzbrojenia okrętów, ratownictwa, transportu, zwalczania okrętów podwodnych oraz nawodnych.

Obecnie Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje program zakupu pierwszej partii fabrycznie nowych śmigłowców przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych – według nieoficjalnych informacji, mają to być wiropłaty przeznaczone do zastąpienia większych Mi-14PŁ, a nie SH-2G.

Leonardo AW159 Wildcat jest eksploatowany przez Wielką Brytanię, a także Republikę Korei. Dodatkowo producent prowadzi montaż dwóch śmigłowców, które zostały zakupione dla Marynarki Wojennej Filipin.

(ŁP) Foto: Marcin Chała
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc