Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Celowniki PASEO do czołgów Leclerc XLR

Francuskie czołgi podstawowe Leclerc po modernizacji do standardu XLR otrzymają po dwa przyrządy obserwacyjno-celownicze PASEO. Fot. Nexter

8 lutego francuska firma Nexter Systems SA, wchodząca w skład spółki joint venture KNDS, poinformowała o zamówieniu przez Dyrekcję Generalną ds. Uzbrojenia (DGA) nowych celowników do czołgów Leclerc XLR.

DGA (Direction générale de l'armement, Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia) zleciła modernizację systemu kierowania ogniem czołgu Leclerc w ramach modernizacji do standardu Leclerc XLR, aby zapewnić mu jak najwyższe zdolności na współczesnym i przyszłym polu walki. Spółka joint venture KNDS, we współpracy z firmą Safran Electronics & Defence, na mocy zamówienia DGA ma opracować i zintegrować z modernizowanym czołgiem nowe dzienno-nocne przyrządy obserwacyjno-celownicze, bazujące na urządzeniach Safran PASEO. Co ważne, Armée de terre (Wojska Lądowe Republiki Francuskiej) znają już PASEO całkiem nieźle, przyrząd ten jest bowiem wykorzystywany w pojazdach rozpoznawczych EBRC Jaguar. W przypadku Leclerca przyrząd obserwacyjno-celowniczy PASEO ma otrzymać zarówno dowódca, jak i działonowy.

PASEO to głowica optoelektroniczna o dookólnej możliwości obserwacji w azymucie i w pionie w zakresie od -30° do 62°. Przyrząd mogąca integrować, w zależności od wersji, telewizyjną kamerę dzienną HD i kamerę termowizyjną pracującą w zakresie 3-5 μm lub 8-12 μm, a także dalmierz laserowy, blok przyrządów optoelektronicznych jest stabilizowany w obydwu płaszczyznach. PASEO oferuje duże możliwości, bowiem umożliwia wykrycie celu wielkości czołgu z 15,4 km, jego rozpoznanie z 7,6 km i identyfikację z 4 km (o ile oczywiście pozwalają na to warunki terenowe). Sposób przetwarzania danych umożliwia uzyskanie panoramicznego obrazu o wysokiej jakości i wysokim kontraście tła, co ułatwia wyszukiwanie ewentualnych celów. W razie potrzeby PASEO może śledzić cele lądowe i powietrzne w trybie automatycznym.

Francuskie wojska lądowe mają otrzymać łącznie 200 czołgów Leclerc XLR do 2035 r. Poza opisanymi wyżej przyrządami PASEO, pakiet modernizacyjny obejmuje m.in.: zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia, opancerzenie dodatkowe i wetronikę SCORPION, stanowiącą niejako wspólne jądro wszystkich ważniejszych programów modernizacyjnych realizowanych na rzecz Armée de terre.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc