Zaloguj

Niewykorzystane zwycięstwo. Druga bitwa pod Narwikiem

Ostatnia bitwa niszczycieli Beya na obrazie Adama Werki.

Ostatnia bitwa niszczycieli Beya na obrazie Adama Werki.

Rano 10 kwietnia 1940 r. brytyjskie niszczyciele Hardy, Havock, Hotspur, Hostile i Hunter, dowodzone przez kmdr. Bernarda Armitage’a Warburtona Warburtona-Lee, stoczyły w Ofotfiordzie, przez który prowadzi droga do Narwiku, ważnego niezamarzającego portu. To przez niego wywożono rudę żelaza ze Szwecji, z 10 niszczycielami komodora Friedricha Bontego, które przywiozły żołnierzy Wehrmachtu mających opanować miasto, co też się stało przy minimalnym oporze Norwegów. W wyniku starcia zatonęły Hardy i Hunter, a po stronie niemieckiej Wilhelm Heidkamp i Anton Schmitt oraz kilka statków znajdujących się na narwickiej redzie, zaś 5 kolejnych niszczycieli odniosło uszkodzenia.

Jeszcze tego samego dnia, około południa, Havock, Hotspur i Hostile spotkały się w Vestfiordzie z krążownikiem lekkim Penelope i 8 niszczycielami. Zespół ten wcześniej stanowił część ubezpieczenia krążowników liniowych Renown i Repulse, a teraz dowodzony przez trzymającego komendę nad Penelope, kmdr. Geralda Douglasa Yatesa, patrolował wody Vestfiordu z zadaniem przechwytywania dalszych niemieckich jednostek zmierzających do Narwiku. Patrol ten jak widać na przykładzie parowego frachtowca Rauenfels (8460 BRT), transportującego broń i wyposażenie dla niemieckich żołnierzy w Narwiku i zatopionego 10 kwietnia u wej-ścia do Ofotfiordu przez niszczyciele kmdr. Warburtona-Lee nie był skuteczny. Powiadomiony przez marynarzy z ocalałych okrętów 2. flotylli niszczycieli Warburtona-Lee o sytuacji w Narwiku, Yates mając do dyspozycji krążownik i 8 niszczycieli (nie licząc Havocka, Hotspura i Hostile’a) mógł pokusić się o ponowny atak na niemiecki zespół w Ofotfiordzie, w dodatku posiadając tym razem przewagę i znów atut zaskoczenia. Niestety, nie wykorzystał tej okazji, gdyż miał na uwadze instrukcję wadm. Willliama Jocka Whitwortha (niosącego swą flagę na Renownie), nakazującą uderzenie tylko w razie konieczności.
Patrolowanie Brytyjczyków w Vestfiordzie przyniosło jednak skutek w postaci zdobycia niemieckiego parowego frachtowca Alster (8514 BRT). Ten kolejny transportowiec ze sprzętem (m.in. 88 ciężarówek, dział przeciwlotniczych, części samolotowych, amunicji, wyposażenia radiotelegraficznego, koksu i… siana dla koni) dla desantu w Narwiku, został już 9 kwietnia wykryty przez norweski patrolowiec Syrian, który nakazał statkowi zawinięcie do Bodø (Bodö). Jednak po rozstaniu się jednostek Niemcy kontynuowali rejs zgodnie z przeznaczeniem. Później Alster natknął się na inny norweski patrolowiec – Svalbard II, który powiadomił o nim zespół Yatesa. Rano 10 kwietnia koło Bodø Alster został zatrzymany przez brytyjski niszczyciel Icarus. Ten podszedł do burty statku, którego załoga wprawdzie otworzyła zawory denne próbując
w ten sposób zatopić swą jednostkę, lecz wysłany z Icarusa oddział pryzowy uratował frachtowiec i odprowadził go do Tromsö. Trzeci transportowiec przeznaczony do Narwiku – parowy frachtowiec Bärenfels (7569 BRT), po zorientowaniu się przez Niemców w niekorzystnej dla nich sytuacji na wodach północnonorweskich otrzymał rozkaz udania się do Bergen w środkowej Norwegii, dokąd bez przeszkód zawinął 10 kwietnia. W Vestfiordzie znajdowały się też niemieckie okręty podwodne, z których U 25 wieczorem 10 kwietnia atakował brytyjskie niszczyciele Bedouin i Eskimo, a U 51 nieco później kolej-ny niszczyciel, jednak wystrzelone przez Niemców łącznie 6 torped było niecelnych albo przedwcześnie eksplodowało. Z kolei 12 kwietnia niemiecki parowy trawler rybacki Wilhelm Reinhold (259 BRT), który dotarł na wody Vaagsfiordu (na północny zachód od Ofotfiordu), został tam zdobyty przez norweski patrolowiec Thorodd i odprowadzony do pobliskiego Harstadu.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc