Wojska specjalne, artylerzyści i pododdziały rozpoznawcze Wojska Polskiego od kilku lat używają z powodzeniem takich doręcznych urządzeń optoelektronicznych firmy Safran Vectronix AG jak: wielofunkcyjne lornetki VECTOR i wielofunkcyjne lornetki termowizyjne JIM LR. Sprzęt ten doskonale wypełnia swoje zadania, a dzięki szerokiemu zakresowi dostępnych akcesoriów dodatkowych możliwości ich taktycznego wykorzystania są bardzo szerokie. Obecnie na rynku, co znalazło swoje odzwierciedlenie także podczas ostatniego salonu MSPO, pojawiła się nowa generacja urządzeń szwajcarskiego producenta, której czołowymi reprezentantami są wielofunkcyjny lokalizator celów MOSKITO TI i wielofunkcyjna lornetka termowizyjna JIM COMPACT.
To generacyjna następczyni dobrze znanej i używanej także w Wojsku Polskim wielofunkcyjnej lornetki termowizyjnej JIM LR. Nowa JIM COMPACT zachowała wszystkie zalety swojej poprzedniczki, oferując rozszerzoną jeszcze bardziej funkcjonalność i eliminując zarazem jej nieliczne niedoskonałości. W kompaktowym urządzeniu (nowa JIM jest 30% mniejsza od swojej poprzedniczki) udało się poprawić parametry dodając jeszcze jeden kanał obserwacji, wykorzystujący kamerę dzienną pracującą przy niskim poziomie oświetlenia; zwiększając zasięg dalmierza laserowego do 12 000 m i udostępniając liczne funkcje komunikacji urządzenia, pozwalające na łatwiejsze przesyłanie informacji do systemów zewnętrznych. A zatem otrzymuje się znacznie więcej niż dotychczas w mniejszej obudowie i przy, co najbardziej zaskakujące, znacząco mniejszej masie. JIM COMPACT, ważąc poniżej 2 kg, znacząco ogranicza jeden z najważniejszych problemów żołnierza na współczesnym polu walki, tj. rosnącej masy przenoszonego sprzętu i amunicji. Było to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych, lekkich aczkolwiek niezwykle wytrzymałych materiałów i nowego typu baterii, która pomimo mniejszej masy i rozmiarów gwarantuje tak samo długi czas pracy urządzenia. Oznacza to, że żołnierz ma możliwość bardziej elastycznego i efektywnego wykorzystania sprzętu do wykonania powierzonych zadań.
Lornetka JIM COMPACT pozwala na rozpoznanie obiektu niezależnie od warunków atmosferycznych, oświetlenia czy temperatury otoczenia, wykorzystując do tego celu trzy kanały obserwacji.
Podstawowym jest kanał termowizyjny średniego pasma (przetwornik chłodzony) z wyświetlaczem o wyższej niż w poprzedniej generacji rozdzielczości – 800×600 pikseli, co pozwala widzieć obraz ostrzej i wyraźniej. Dostępna jest także funkcja BLADE – nikomu nie uda się „schować” w cieple. Znana już z JIM LR, pozwala na inteligentne zarządzanie obrazem termowizji. Wyobraźmy sobie sytuację, w której obserwowana w kanale termowizyjnym postać znajdzie się w pobliżu innego, znacznie silniejszego, źródła ciepła np. czołgu z pracującym silnikiem czy śmigłowca. To mocniejsze „przykrywa” cieplny obraz człowieka, czyniąc go niewidzialnym dla obserwatora używającego standardowego urządzenia termowizyjnego. Włączenie funkcji BLADE powoduje automatyczną cyfrową obróbkę obrazu termowizyjnego, eliminującą tę niedogodność. Cieplny obraz człowieka zostanie oddzielony od obrazu śmigłowca czy czołgu, czyniąc oba obiekty łatwymi do rozpoznania, śledzenia, identyfikacji i namierzenia.
Drugi to barwny kanał dzienny – jak w zwykłej lornetce bez dodatkowego wzmocnienia. Jako trzeci do wyboru jest kanał dzienny niskiego poziomu oświetlenia, który wzmacnia cyfrowo oglądany obraz, zapewniając spektrum widzenia bliskie podczerwieni.
Zachowano oczywiście dotychczasową, znaną z JIM LR, funkcję fuzji obrazu, dzięki której uzyskuje się nałożenie obrazu kanału dziennego i termowizyjnego. Inną przydatną funkcją jest kolorowanie obiektu. Ciepło wydzielane np. przez postać ludzką oznaczone jest czerwonym kolorem podczas obserwacji za pomocą kanału dziennego, co pozwala na znacznie szybsze rozpoznanie tego typu celu w dziennych warunkach. To niezwykle pomocna funkcja, jeśli ma się do czynienia z żołnierzem zamaskowanym, np. snajperem, którego trudno byłoby dostrzec używając w zwykłych warunkach jedynie lornetki. Czerwone pole generowane na podstawie wydzielanego ciepła pozwala na natychmiastowe dostrzeżenie człowieka. Fuzja eliminuje jeszcze jeden problem występujący podczas korzystania wyłącznie z termowizji. Podczas używania standardowej termowizji szkło, np. szyba, stanowi barierę, natomiast fuzja umożliwia nawet w takich warunkach wykrycie wydzielającego ciepło celu.
Kanały można także dowolnie kombinować ze sobą, używając funkcji Picture in Picture. Obserwator, aby ułatwić sobie pracę, może jednocześnie obserwować obraz w dwóch kanałach, np. w dziennym i termowizyjnym. Wyświetlacz pokazuje mu je zestawione jeden pod drugim, umożliwiając łatwiejsze rozpoznanie i śledzenie obiektu w trudnych warunkach atmosferycznych lub przy ograniczonej w inny sposób widoczności.
JIM COMPACT dysponuje dodatkową funkcją See spot, co czyni ją doskonałym narzędziem do wskazywania celów na dużych odległościach przy użyciu wskaźników laserowych (podświetlaczy). Lornetka ma także czujnik obecności twarzy, dzięki czemu odstawiony od oczu użytkownika sprzęt wyłącza automatycznie wyświetlanie obrazu, nie ma więc niebezpieczeństwa zauważenia przez zewnętrznego obserwatora emitowanej z elektronicznego wyświetlacza poświaty. Operator może zapisywać obrazy oraz sekwencje video i w zależności od potrzeb, przesyłać je oraz dane o położeniu wykrytego celu, wykorzystując dostępne liczne porty w tym USB i Ethernet lub Bluetooth.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu