Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czy warto wstąpić do Straży Ochrony Kolei?

Fot.: materiał partnera.

Straż Ochrony Kolei to umundurowana formacja, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa na obszarze kolejowym, w pociągach oraz kontrola przestrzegania przepisów przez pasażerów i użytkowników kolei. Jakie wymagania należy spełniać, by wstąpić do Straży Ochrony Kolei? Jakie są zarobki w SOK? Sprawdź!

Straż Ochrony Kolei - forum

Praca w SOK wymaga dobrej kondycji fizycznej i nienagannej opinii w społeczeństwie. Służba w formacji zbrojnej to odpowiedzialne zajęcie. Na forum dla pracowników można znaleźć cenne rady i wskazówki dotyczące przygotowania do naboru w SOK, a także zarobków w tej służbie: https://www.gowork.pl/forum/wynagrodzenia-pracownikow/wynagrodzenie-funkcjonariusz-strazy-ochrony-kolei

Zatrudnieni w szeregach straży funkcjonariusze służą swoim dobrym słowem i chętnie podpowiedzą ci, co zrobić, by dobrze wypaść podczas poszczególnych etapów rekrutacji.

Czym jest SOK?

Podróżowanie pociągiem to wygodny sposób transportu, na który decyduje się znaczna część społeczeństwa. Wiele osób dojeżdża w ten sposób do pracy i codziennie korzysta z usług kolejowych. Straż Ochrony Kolei ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo pasażerów i kontrolować przestrzeganie przepisów porządkowych w pociągach, na dworcach i na całym obszarze kolejowym. W skład tej nowoczesnej formacji wchodzi 16 Komend Regionalnych Straży Ochrony Kolei, które stacjonują w każdym województwie oraz 78 posterunków zlokalizowanych w całej Polsce. Czy warto wstąpić w szeregi tej organizacji? Praca w mundurze od lat uważana jest za prestiżową i wiele osób decyduje się na szukanie tam zatrudnienia. Ile zarabiają funkcjonariusze?

Zarobki funkcjonariuszy

Zgodnie z danymi z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków w SOK to około 3600 złotych brutto. Na dokładną miesięczną pensję strażników Ochrony Kolei składa się jednak wiele czynników. Zarobki są uzależnione od doświadczenia i obejmowanego stopnia. Chcesz wiedzieć, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć funkcjonariusze? Wejdź na forum (link podany jest powyżej) i przeczytaj ciekawą dyskusję dotyczącą wysokości pensji pracowników Straży Ochrony Kolei. Funkcjonariusze oraz kandydaci do pracy w tej organizacji dzielą się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi z tą umundurowaną formacją. Oprócz korzyści finansowych praca w mundurze przynosi szereg dodatkowych świadczeń i jest ceniona w społeczeństwie.

Wymagania, które trzeba spełnić

Ustawa o transporcie kolejowym szczegółowo określa zadania i obowiązki Straży Ochrony Kolei. Czy warto wstąpić w szeregi służby? Aby pracować w tej formacji, należy spełnić szereg wymagań określonych w art. 59. 4. Zgodnie z opublikowaną ustawą Funkcjonariuszem może być osoba, która:

  1. Posiada obywatelstwo polskie.
  2. Posiada pełną zdolność do czynności prawnych.
  3. Posiada co najmniej wykształcenie średnie.
  4. Ma uregulowany stosunek do służby wojskowej.
  5. Cieszy się nienaganną opinią.
  6. Posiada zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach zbrojnych.
  7. Nie była karana za przestępstwa umyślne.
  8. Ukończyła 21 lat.

Straż Ochrony Kolei - czy warto w niej pracować?

Jeżeli spełniasz wymienione w ustawie o transporcie kolejowym wymagania, to jesteś o krok od wymarzonej posady. Nabór do służby w SOK składa się z kilku etapów. Najpierw drogą elektroniczną należy przesłać swój formularz zgłoszenia. Po ocenie dokumentów kandydat zostaje zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, a po pomyślnym spotkaniu dostaje skierowanie na badania lekarskie i psychologiczne. Jeżeli lekarz wyda pozytywną opinię o zdolności do służby w formacjach zbrojnych, to kolejnym etapem jest podpisanie umowy o pracę i rozpoczęcie służby.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Czy warto wstąpić do Straży Ochrony Kolei?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc