Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Umowa na kolejowy transport Wojska Polskiego

PKP Cargo S.A. przez siedem lat będzie realizować usługę transportu sprzętu wojskowego. Fot. Dowództwo Generalne RSZ

3 marca Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych poinformował o podpisaniu ramowej umowy pomiędzy 2. Regionalną Bazą Logistyczną w Warszawie i PKP Cargo S.A. Jest wynik negocjacji, które prowadzono od 15 lutego bieżącego roku.

Ma ona wartość do 1,4 mld złotych z VAT. Większość tej kwoty będzie wydana na kolejowy transport sprzętu wojskowego na obszarze Polski. Poza tym przewoźnik ma realizować usługę na obszarze wybranych państw Europy. Umowa ma obowiązywać przez okres 7 lat.

Powodem negocjacji wyłącznie z PKP Cargo S.A. jest, zdaniem zamawiającego, fakt, że powyższa firma dzięki posiadanym zapasom sprzętu jest gwarantem ciągłości przewozów kolejowych zarówno w czasie pokoju, kryzysu oraz wojny. Dodatkowo świadczyła usługi w poprzednich latach, które zostały pozytywnie ocenione przez zamawiającego. Co ważne, w ramach programu pozamilitarnych przygotowań obronnych PKP Cargo S.A. (w latach 2018-19) otrzymała z budżetu MON środki na zakup platform kolejowych do przewozu ciężkiego sprzętu wojskowego (łącznie przewoźnik posiada 180 sztuk takich platform). Co ważne, dzięki umowie z PKP Intercity S.A., PKP Cargo S.A. może wypożyczać także wagony pasażerskie niezbędne do pełnego przygotowania usługi transportu sprzętu wojskowego oraz żołnierzy Wojska Polskiego.

PKP Cargo S.A. to jeden z największych operatorów kolejowych przewozów towarowych w Europie. Poza Polską realizuje usługi na obszarze ośmiu innych państw Unii Europejskiej. Przewoźnik dysponuje ponad 2000 lokomotyw oraz około 60 tys. wagonów.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc