Zaloguj

Kolejne karabinki systemu MSBS-GROT po badaniach państwowych

Do 5,56 mm karabinka podstawowego w układzie bezkolbowym (u góry) można przyłączać 40 mm modułowy granatnik podwieszany (u dołu), a także nóż-bagnet i odrzutnik do strzelania amunicją ćwiczebną (ślepą).

Do 5,56 mm karabinka podstawowego w układzie bezkolbowym (u góry) można przyłączać 40 mm modułowy granatnik podwieszany (u dołu), a także nóż-bagnet i odrzutnik do strzelania amunicją ćwiczebną (ślepą).

Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm – MSBS-5,56, będący dziełem naukowców, konstruktorów i technologów z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. cały czas się rozwija, w tym m.in. w ramach projektu rozwojowego Nr O ROB 0034 03 001 pt. „Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56)” współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W styczniu 2021 r. kolejne dwa karabinki systemu uzyskały pozytywny wynik badań państwowych, a orzeczenia z tych badań zatwierdził szef Inspektoratu Uzbrojenia MON.

W grudniu 2017 r. do Sił Zbrojnych RP wprowadzono pierwszy, podstawowy element Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kal. 5,56 mm, tj. 5,56 mm karabinek standardowy (podstawowy) w klasycznym (kolbowym) układzie konstrukcyjnym MSBS-GROT. Oficjalna nazwa MSBS-GROT to GROT C16 FB M1, co oznacza: GROT – pseudonim gen. dyw. Stefana Roweckiego, komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej (od czerwca 1940 r. do lutego 1942 r.) i dowódcy Armii Krajowej (od 14 lutego 1942 r. do 30 czerwca 1943 r.); C – klasyczny (ang. classic); 16 – długość lufy w calach (406 mm); FB – Fabryka Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. (producent broni); M1 – model pierwszy. Wcześniej karabinek ten, wraz z wyposażeniem w postaci: 40 mm granatnika podwieszanego i noża-bagnetu, poddano badaniom kwalifikacyjnym (państwowym), które zakończyły się 15 listopada 2017 r. z wynikiem pozytywnym. Obecnie Wojsko Polskie użytkuje już ok. 43 000 karabinków, które podlegają konsekwentnemu rozwojowi od wersji A0 do wersji A2 (patrz m.in. WiT 12/2018, 12/2020).

Subkarabinek w kolbowym układzie konstrukcyjnym jest „skróconą” odmianą 5,56 mm karabinka standardowego (podstawowego) MSBS-GROT, w której zastosowano lufę o długości 264 mm. Dzięki temu broń jest bardzo kompaktowa, co sprawia, że doskonale nadaje się do walki np. w pomieszczeniach.

Subkarabinek w kolbowym układzie konstrukcyjnym jest „skróconą” odmianą 5,56 mm karabinka standardowego (podstawowego) MSBS-GROT, w której zastosowano lufę o długości 264 mm. Dzięki temu broń
jest bardzo kompaktowa, co sprawia, że doskonale nadaje się do walki np. w pomieszczeniach.

5,56 mm karabinek standardowy (podstawowy) w układzie bezkolbowym (tzw. bull-pup) wraz z 40 mm modułowym granatnikiem podwieszanym i 5,56 mm subkarabinek w klasycznym układzie konstrukcyjnym – które poddano badaniom kwalifikacyjnym w drugiej połowie 2020 r. – są zatem kolejnymi elementami systemu MSBS-5,56 gotowymi do wdrożenia do Sił Zbrojnych RP.

Obydwa karabinki są zaliczane do broni indywidualnej, samoczynno-samopowtarzalnej (strzelającej ogniem pojedynczym i ciągłym), przeznaczonej do obezwładniania oraz zwalczania siły żywej, środków ogniowych i urządzeń technicznych w każdym terenie oraz w dowolnych warunkach meteorologicznych występujących w strefie ogólnoklimatycznej. Są przeznaczone dla żołnierzy jednostek zmechanizowanych, powietrznodesantowych, załóg sprzętu ciężkiego, kierowców i mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie niewielkie gabaryty broni strzelającej amunicją pośrednią są zaletą.

Karabinki działają na zasadzie wykorzystania energii części gazów prochowych odprowadzanych w czasie strzału bocznym otworem w lufie i przekazywanych na zespół suwadła z zamkiem za pośrednictwem tłokowego mechanizmu gazowego z krótkim ruchem tłoka. Są zasilane z magazynków pudełkowych o pojemności 30 nabojów 5,56×45 mm.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc