Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Filipińskie Mieczniki w komplecie

Fregata Antonio Luna po powitaniu przez bliźniaczą jednostkę na wodach ojczystych. Fot. Marynarka Wojenna Filipin

9 lutego Marynarka Wojenna Filipin powitała na wodach terytorialnych swój najnowszy nabytek - fregatę rakietową Antonio Luna (FF 151). Jest to druga i jednocześnie ostatnia jednostka typu Jose Rizal zamówiona w Republice Korei.

Okręt rozpoczął rejs dostawczy w Ulsan 5 lutego, kiedy opuścił stocznię Hyundai Heavy Industries. 9 lutego na powitanie wysłano bliźniaczą jednostkę, a dodatkowo na pokładzie śmigłowcowym wylądowały śmigłowce sił zbrojnych Filipin (AW109 oraz AW159). Jednocześnie była to okazja do przeprowadzenia pierwszych ćwiczeń typu PASSEX. Dzień później, 10 lutego, okręt wpłynął na wody Zatoki Manilskiej, gdzie na redzie portu Subic załoga przejdzie kwarantannę. Po jej zakończeniu przewidziano skromną uroczystość powitania.

Filipiny zamówiły dwie fregaty wielozadaniowe w październiku 2016 r. Pierwsza z nich, Jose Rizal, została wcielona do służby 10 lipca 2020 r. Budowa drugiej, Antonio Luna, rozpoczęła się 23 maja 2019 r, a zwodowano ją 8 listopada 2019 r. Ze względu na globalną pandemię Covid-19, termin dostawy przesunięto z października 2020 r na marzec 2021 r. Ostatecznie udało się wyprzedzić nowy termin.

Dla Marynarki Wojennej Filipin zakup dwóch nowych fregat rakietowych to ważne wydarzenie. W ciągu wielu lat trzon sił morskich opierał się bowiem na jednostkach kupowanych bądź darowanych z nadwyżek sprzętowych sojuszników (przede wszystkim Stanów Zjednoczonych). Ze względów budżetowych fregaty nie otrzymały pełnego zestawu wyposażenia i uzbrojenia, jednak w czasie budowy przygotowano niezbędne instalacje dla przyszłej modernizacji.

Obecnie rząd Filipin przygotowuje się do dalszych inwestycji. Lista planowanych zakupów obejmuje m.in. serię korwet wielozadaniowych (mają zostać zamówione w Republice Korei) oraz dwóch konwencjonalnych okrętów podwodnych. W tym drugim przypadku, nieoficjalnie, największe szanse daje się francuskiemu koncernowi Naval Group, promującemu typ Scorpène.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Filipińskie Mieczniki w komplecie”

  1. można ? bez cudowania i politycznych gierek wokół obronnosci ale u na liczy sie poświęcenie przez kapelana , miliony dla rydza i miliardy dla tvp - kiedy to się skończy , Haller w grobie się przewraca

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc