Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Czołgi lekkie Sabrah dla Filipin

Elbit Systems

23 października w filipińskich mediach pojawiła się informacja o wyborze lekkiego czołgu Sabrah jako perspektywicznego uzbrojenia Wojsk Lądowych Republiki Filipin.

Zgodę na ich zakup wyrazić miał Departament Budżetu i Zarządzania (lokalna nazwa resortu finansów), potwierdzający możliwość przekazania środków na początkową fazę realizacji zakupu, co ma stanowić 15% całkowitej wartości programu. Odbyło się to 21 października. Sabrah oferowany był Filipinom przez General Dynamics Land Systems (GDELS) we współpracy z Czechoslovak Group.

Jak już pisaliśmy , Sabrah właściwie nie jest czołgiem, lecz systemem wieżowym, który można zamontować na dowolnym podwoziu spełniającym określone wymagania. Ze względu na współpracę z GDELS, wariant gąsienicowy czołgu lekkiego oparto na konstrukcji platformy wielozadaniowej ASCOD 2, zaś odmianę kołową na Pandurze II 8×8. Kilka tygodni temu informowano, że oferta Elbit Systems (producent wieży) i partnerów skupiona jest wokół wozu gąsienicowego, ale nie ma co do tego pewności. W przeszłości bowiem Departament Obrony Narodowej Filipin planował sfinansowanie zakupu czołgu lekkiego na klasycznym podwoziu i niezależnie wozu wsparcia ogniowego na podwoziu kołowym. Wstępne środki, jakie zaplanowano w budżecie Filipin na lata 2019 i 2020, jakie miały  być przekazane na realizację programu, wynosiły odpowiednio 1,42265 mld PHP (ok. 30 mln USD) i 1,13 mld PHP (ok. 23,8 mln USD). Ze względu na opóźnienie programu transakcja nie doszła do skutku, informacja o skali planowanych wydatków jest jednak potwierdzona. Pierwsza faza programu ma zostać zakończona w 2022 r.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc