6 października dwie firmy zajmujące się opracowywaniem i produkcją systemów bezzałogowych, izraelska spółka UVision Air i estońskie przedsiębiorstwo Milrem Robotics, zaprezentowały efekt swej współpracy.
Jest nim koncepcja samobieżnej bezzałogowej wyrzutni amunicji krążącej z rodziny Hero (https://zbiam.pl/sily-obronne-izraela-uzyly-w-walce-hero-30/) – grafika koncepcyjna przedstawia modułową wyrzutnię MCL (Multi-Canister Launcher) z sześcioma zasobnikami, mieszczącymi amunicję krążącą Hero-400EC z głowicą wielozadaniową (długotrwałość lotu do 2 h i zasięg do 150 km) na podwoziu RCV Type-X produkcji Milrem Robotics (https://zbiam.pl/roboczolg-z-milrem-robotics/). Druga grafika przedstawia, również sześciopojemnikową wyrzutnię amunicji krążącej, lecz o prostszej konstrukcji i dostosowanej do aparatów Hero-120 (długotrwałość lotu do 1 h i zasięg do 40 km). Została ona umieszczona na bezzałogowym pojeździe lądowym THeMIS (https://zbiam.pl/nowe-zastosowanie-themisa/), także opracowanym przez Milrem Robotics.
Koncepcja ta jest odpowiedzią na wymagania współczesnego pola walki, pojazdy dysponują dużą siłą ognia i są w stanie prowadzić precyzyjny ostrzał na duże odległości (zwalczanie celów opancerzonych i siły żywej czy punktów umocnionych), a jednocześnie, dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom, są trudniejsze do wykrycia, niż tradycyjne systemy artyleryjskie. Ponadto wyeliminowanie załogi (tj. obsługi bezpośredniej – pojazdy mogą być sterowane zdalnie) pozwala na ograniczenie strat w ludziach. System może prowadzić działania w środowisku pozbawionym sygnału GPS i w przypadku zakłócenia komunikacji między wyrzutnią i stanowiskiem dowodzenia.
(Bartłomiej Kucharski) | Foto: Milrem Robotics/UVision Air |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu