Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

425 mln USD pomocy wojskowej dla Ukrainy

Fot. Ministerstwo Obrony Niderlandów

3 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o zatwierdzeniu przez administrację prezydenta Joe Bidena kolejnego pakietu pomocy wojskowej, który jest przeznaczony dla walczącej Ukrainy.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami jest on podzielony na dwa kluczowe elementy. 125 mln USD pomocy to wartość sprzętu i usług, które będą pochodzić z zapasów Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, a pozostałe 300 mln USD to kwota przeznaczona na zakupy, które będą wydatkowane na potrzeby Ukrainy w przemyśle obronnym. Z tego też względu, ta część pomocy będzie rozłożona w czasie.

W ramach pierwszej części Amerykanie dostarczą amunicję do zestawów przeciwlotniczych NASAMS, a także rakietowych wyrzutni artyleryjskich HIMARS/MLRS, amunicję artyleryjską do systemów kalibru 105 i 155 mm, przeciwpancerne pociski kierowane TOW oraz FGM-148 Javelin, granatniki przeciwpancerne AT4, ponad 3 mln sztuk amunicji strzeleckiej, granaty, ładunki wybuchowe, dwanaście zestawów do transportu ciężkich pojazdów gąsienicowych, części zamienne oraz umundurowanie dostosowane do warunków zimowych. W przypadku zakupów w przemyśle obronnym mowa o kierowanej amunicji przeznaczonej do zwalczania zagrożenia ze strony bezzałogowych systemów latających stosowanych przez Rosjan.

Jak wskazuje Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wartość pomocy wojskowej, którą Amerykanie przekazali Ukraińcom przekroczyła 44 mld USD. Z kolei pomoc pozostałych państw jest oszacowana na kwotę około 35 mld USD. W przypadku Amerykanów, obecnie administracja prezydenta Bidena prowadzi prace nad przesłaniem do Kongresu dokumentów niezbędnych do kontynuacji programu wsparcia militarnego. Co należy podkreślić, większość członków amerykańskich władz ustawodawczych jest za dalszym wsparciem.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc