Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zostać saperem

Kurs instruktorów saperstwa oraz inżynierii wojskowej. Fot.: CSWOT

6 lutego Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęło kurs podstawowy dla kandydatów na instruktorów w grupie szkoleniowej saperskiej i inżynierii wojskowej. W dwutygodniowym szkoleniu udział bierze kilkunastu terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju.

- Aby wyszkolić dobrego sapera potrzeba dużo czasu. Właśnie dlatego w CSWOT szkolenie instruktorów podzieliliśmy na trzy etapy z czego każdy kolejny dodatkowo poprzedzony jest modułem e-learningowym. Taki podział pozwala nam na elastyczne dopasowanie prowadzonych etapów szkolenia do możliwości czasowych terytorialsów. - powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szkolenie podstawowe realizowane jest w dwóch modułach. Najpierw kursanci przez dwa tygodnie realizowali szkolenie e-learningowe, a następnie, po przybyciu do CSWOT i weryfikacji uzyskanej wiedzy, czeka ich praktyczna realizacja saperskiego rzemiosła.

Kurs instruktorów saperstwa oraz inżynierii wojskowej. Fot.: CSWOT

W pierwszym tygodniu szkolenia terytorialsi poznawać będą tajniki wysadzania, niszczenia elementów, budowania zapór terenowych oraz działania z materiałem wybuchowym. W drugim tygodniu szkolenia wiedza kursantów ukierunkowana zostanie na działania minerskie. W czasie tych zajęć szkoleni zapoznani zostaną z budową i rodzajami min, ustawianiem pól minowych oraz zasadami ich pokonywania.

- Bardzo chciałem przybyć na to szkolenie, jest to dopiero jego drugi dzień natomiast nie mogę doczekać się różnorodnych zajęć praktycznych w tym wysadzeń jakie przygotowała dla nas kadra dydaktyczna CSWOT. - dodał uczestnik szkolenia z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Źródło: materiały prasowe CSWOT.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc