Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zespoły do haubicoarmat M777 dla US Army

BAE Systems dostarczy na zamówienie US Army zasadnicze elementy 155 mm haubicoarmat M777. Fot. BAE Systems

4 stycznia koncern BAE Systems zawarł z US Army kontrakt na dostawę zasadniczych zespołów 155 mm lekkich haubicoarmat ciągnionych M777.

Kontrakt zawarto w ramach formatu Undefinitized Contract Action (UCA), co ogranicza jego wartość do 50 mln USD. Specyficzna forma umowy umożliwia rozpoczęcie realizacji projektu przy prowadzeniu równoczesnych negocjacji dotyczących ostatecznego doprecyzowania jego przedmiotu. W produkcję zaangażowane będą zakłady BAE Systems zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Wielkiej Brytanii. Dostawa pierwszych elementów przewidziana jest na 2025 r.

Według komunikatu BAE System, umowa ta stwarza możliwości w zakresie wznowienia produkcji 155 mm dział M777. Zarząd spółki odnotował bowiem po 24 lutego 2022 r. wzrost zainteresowania potencjalnych nabywców zagranicznych tą konstrukcją. Nowy kontrakt ma stwarzać warunki nie tylko do wznowienia produkcji, ale również do jej rozpoczęcia w Wielkiej Brytanii. Nowi użytkownicy, jeśli się znajdą, będą mogli dołączyć do łancucha produkcji dział i skorzystać z tego, że linia produkcyjna będzie realizować bieżącą produkcję, co potencjalnie może skrócić czas dostawy czy obniżyć koszty zakupu.

John Borton, wiceprezes i dyrektor generalny BAE Systems Weapons Systems UK, powiedział, że „wznowienie produkcji głównych elementów M777 następuje w krytycznym momencie, kiedy działa zostały wysłane na front na Ukrainie”. Przypomniał, że „Stany Zjednoczone, Kanada i Australia przekazały Ukrainie M777”, dodając, że firma „wie, że M777 radzą sobie dobrze, dzięki czemu spółka BAE Systems może być bardzo dumna ze swojej roli we wspieraniu sojuszników.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc