Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

WZL1 i Leonardo podpisały umowę na serwisowanie floty samolotów M-346 „Bielik”

Kontrakt WZL1 z Leonardo S.p.A dotyczy bezpośredniego wsparcia realizacji zadań umowy serwisowej floty samolotów M-346 „Bielik” oraz innych elementów Zaawansowanego Systemu Szkolenia (AJT) Polskich Sił Powietrznych. Fot. WZL1

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) zawarły kontrakt z Leonardo S.p.A dotyczący bezpośredniego wsparcia realizacji zadań umowy serwisowej floty samolotów M-346 „Bielik” oraz innych elementów Zaawansowanego Systemu Szkolenia (AJT-Advanced Jet Trainer) Polskich Sił Powietrznych.

Dokument jest kontynuacją i rozszerzeniem poprzedniej, analogicznej umowy serwisowej, która funkcjonuje od momentu zakończenia okresu gwarancyjnego pierwszej partii 8 samolotów M-346 „Bielik”. Kontrakt odnosi się również do elementów systemu AJT dostarczonych przez firmę Leonardo w ramach umowy na zakup systemu AJT. Przedmiotem obecnej umowy, która będzie funkcjonowała w latach 2023 -2026 są usługi remontowo-naprawcze, wsparcie inżynierskie i logistyczne dla 16 samolotów. Firma Leonardo, na bazie odrębnych umów, współpracuje także z WZL1 w zakresie szkolenia i ustanawiania kompetencji obsługowo-naprawczych dla potrzeb wsparcia eksploatacji samolotów M-346, systemu AJT.

Dokument określa kolejny etap w perspektywie wieloletniej współpracy Leonardo i WZL1 w zakresie wsparcia eksploatacji polskiej floty samolotów M-346 oraz systemu AJT. Koncern Leonardo współpracuje z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 S.A. na rzecz Sił Zbrojnych RP również w ramach umowy offsetowej związanej z dostawą morskich śmigłowców AW101, które zgodnie z intencją zamawiającego mają realizować zadania CSAR ZOP .

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. dzięki ogromnemu doświadczeniu i doskonale rozwiniętemu zapleczu techniczno-infrastrukturalnemu stały się doskonałym partnerem biznesowym dla wielu podmiotów, w tym międzynarodowych. Posiadająca szeroką wiedzę dotyczącą branży lotniczej i kompetencje w zakresie obsług globalnej bazy klientów firma Leonardo stworzyła z Zakładami sieć współpracy, która bezpośrednio przekłada się na wzmocnienie bezpieczeństwa państwa polskiego, co jest kluczową rolą WZL1.

* * *
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1), z siedzibą w Łodzi i oddziałem w Dęblinie, to jeden z liderów wśród spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przez ponad 75 lat przedsiębiorstwo ściśle związane jest z branżą lotniczą, a od przeszło 60 lat specjalizuje się w obsługach, serwisowaniu i naprawach głównych śmigłowców. Swoje usługi świadczy zarówno dla Lotnictwa Sił Zbrojnych RP, jak i dla zagranicznych partnerów biznesowych. Podstawową i kluczową działalnością WZL1 są naprawy główne, remonty, obsługi i modernizacje śmigłowców będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP oraz obsługi samolotów szkolnych, wojskowych i cywilnych. WZL1 zostały również wskazane jako Centrum Wsparcia Eksploatacji (Centrum Serwisowe) Śmigłowców AW101 dla Sił Zbrojnych RP.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc