Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wyrzutnia Brimstone na MSPO 2022

Podczas MSPO 2022 grupa MBDA zaprezentowała wyrzutnię pocisków Brimstone. Fot. Bartłomiej Kucharski

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2022 w Kielcach grupa MBDA zaprezentowała wyrzutnię pocisków Brimstone.

Wyrzutnia ta składa się z prostych kontenerów transportowo-startowych, które można dowolnie ze sobą łączyć. W zademonstrowanej podczas MSPO 2022 konfiguracji wyrzutnia składa się z czterech takich kontenerów w układzie poziomym, ale równie dobrze można by je ustawić piętrowo w układzie 2+2, 4+4, 3+3 itd., uzyskując różne dostępne konfiguracje dobrane zgodnie z życzeniem zamawiającego. W oparciu o to rozwiązanie powstanie wyrzutnia oferowana British Army, gdzie jako nośnik można będzie wykorzystać np. kołowy transporter opancerzony GTK Boxer (lub inny pojazd załogowy bądź bezzałogowy), w Polsce zaś demonstrowane urządzenie będzie propozycją w programie niszczyciela Ottokar-Brzoza, w którym Brimstone został wybrany jako efektor.

Warto odnotować, że Brimstone to pocisk pierwotnie lotniczy, używany bojowo w kilku konfliktach zbrojnych. Nie znaczy to, że nie ma jeszcze doświadczeń z odpalania Brimstone z platform naziemnych - przykładów, choć z wykorzystaniem wyrzutni raczej improwizowanych, dostarczyła wojna na Ukrainie. Rosjanom udało się nawet zdobyć kilka egzemplarzy Brimstone, należą one jednak do najstarszej wersji i przejęcie ich nie ułatwi Rosjanom chronienia się przed brytyjskim pociskiem.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc