Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wciąż o Ikarach głoszą – choć doleciał Dedal. Mity, legendy, stereotypy i fałszerstwa w lotniczej historii.

„Wciąż o Ikarach głoszą – choć doleciał Dedal. Mity, legendy, stereotypy i fałszerstwa w lotniczej historii”.

W ciągu ostatnich pięciu lat Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego była organizatorem cyklu spotkań edukacyjno-naukowych pod wspólnym hasłem „Historia skrzydłami malowana”.

Celem konferencji jest popularyzowanie historii lotnictwa ze szczególnym uwzględnieniem historii lotnictwa polskiego. Tytuł tegorocznej konferencji „Wciąż o Ikarach głoszą – choć doleciał Dedal. Mity, legendy, stereotypy i fałszerstwa w lotniczej historii” to szeroko pojęty temat zadany i tematyczne referaty wezmą udział w konkursie, którego zwycięzcę wyłoni anonimowe głosowanie uczestników konferencji. Na zwycięskiego prelegenta czekają nagrody uzyskane od sponsorów i firm partnerskich. Prelekcja nie może przekraczać 20 minut. Referaty dłuższe nie będą oceniane i automatycznie tracą możliwość wzięcia udziału w konkursie. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ograniczenia liczby prelegentów ze względu na ramy czasowe związane z wynajęciem sali konferencyjnej. Poprzednie edycje konferencji popularno-naukowych z tego cyklu organizowanych w Koszalinie zyskały uznanie jej uczestników.

Nowo przyjęta formuła usprawniła znacząco ich przebieg. Tegoroczna konferencja pod patronatem Prezydenta Koszalina pt. „Wciąż o Ikarach głoszą – choć doleciał Dedal. Mity, legendy, stereotypy i fałszerstwa w lotniczej historii” odbędzie się w dniach 2–4 czerwca 2017 r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Współorganizatorami konferencji są Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna.

Referaty po obróbce redakcyjnej zostaną opublikowane w książce, którą otrzyma każdy prelegent oraz słuchacz konferencji. To właśnie odróżnia naszą konferencję od tych organizowanych przez ośrodki naukowe, że słuchacz, który nie może poświęcić całego dnia na wysłuchanie referatów może się zapoznać z ich treścią otrzymując publikację książkową.

V edycja koszalińskiej konferencji „Historia Skrzydłami Malowana” rozszerzyła swoją formułę. Do tej pory spotykaliśmy się w sobotę i niedzielę, od tego roku zaczynamy w piątek Koszalińskim Lotniczym Festiwalem Filmowym. Na razie to szumna nazwa, bo będzie to innowacja i kolejny krok w rozszerzeniu elementów podnoszących atrakcyjność koszalińskiej konferencji – w planie są dwa filmy plus spotkanie z reżyserem jednego z nich Tomaszem Magierskim. Filmy są dokumentalne, ale jeśli formuła się sprawdzi, w przyszłym roku pojawią się filmy fabularne i będzie ich znacznie więcej.

Jeden z filmów zostanie załączony na płycie DVD do publikacji konferencyjnej oraz do patronującego konferencji kwartalnika Lotniczy Magazyn Historyczny „Gapa”.

Planowane jest także promocja nowej książki biograficznej poświęconej S/Ldr Maciejowi Piotrowskiemu – dowódcy Dywizjonu 3089 i 318 oraz spotkanie z jej autorem.

Oprócz działań naukowych równolegle odbywają się prezentacje i turnieje organizowane przez firmy produkujące gry strategiczne dla młodzieży.

W miarę pozyskiwania funduszy planowane jest również ściągnięcie do Koszalina i postawienie przed koszalińską biblioteką znajdującą się w centrum miasta repliki samolotu Lublin R-XIIIter z Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Gdynia w celu promocji działań naukowo-edukacyjnych i przybliżenia lotniczej historii Koszalinianom. Towarzyszyć mu będzie prezentacja lotniczych grup rekonstrukcyjnych z całego kraju.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc