22 maja US Navy poinformowała, że 16 maja na pokładzie okrętu desantowego-doku USS Portland (LPD 27) przeprowadzono udany test demonstratora broni laserowej (Laser Weapon System Demonstrator, LWSD) typu Mk 2 MOD 0. Celem był bezzałogowy statek powietrzny – LWSD skutecznie go wyeliminował.
LWSD jest trzyetapowym programem, mającym na celu zaprojektowanie, wykonanie, integrację i wsparcie testów morskich lasera o mocy 150 kW. Badany model ma też oznaczenie SSL-TM (Solid-State Laser Technology Maturation, ang. Laser na Ciele Stałym Dojrzewanie Techniczne) i jest demonstratorem związanym z programem rozwoju broni laserowej dużej mocy, realizowanym przez Office of Naval Research we współpracy z koncernem Northrop Grumman.
System został zainstalowany na USS Portland w celu przeprowadzenia prób mających wykazać, czy tego rodzaju broń sprawdzi się w warunkach morskich (duża wilgotność powietrza, sól obecna w powietrzu itd.). Laser ma modułową budowę: na pokładzie zainstalowana jest głowica laserowa, głowica optoelektroniczna i systemy śledzenia celów oraz zasilania (Low Power Module). Pod pokładem znalazło się miejsce dla baterii gromadzących energię dla systemu (Energy Storage Module) i systemu chłodzenia (Thermal Storage Module). Urządzenie sterowane jest z pomostu nawigacyjnego za pomocą konsoli CDS/CEM (Common Display System/Common Electronic Module). Opracowanie systemu zrealizowano na podstawie umowy wartej 53,2 mln USD z 22 grudnia 2015 r. Stronami były US Navy i Northrop Grumman. Instalacja LWSD na okręcie należącym do Floty Pacyfiku jest pierwszą implementacją lasera półprzewodnikowego o tak dużej mocy we flocie USA. Wcześniej na pokładzie USS Ponce (LPD 15) testowano system LaWS o mocy 30 kW. W przyszłości odbyć ma się co najmniej pięć kolejnych testów, podczas których przewidywane jest m.in. rażenie więcej niż jednego bezzałogowca podczas jednej próby, a finalnie nawet uszkodzenie bezzałogowej łodzi, imitującej np. jednostkę samobójczą, wypełnioną materiałami wybuchowymi.
https://www.youtube.com/watch?v=kMQGzGrhvDQ
(Bartłomiej Kucharski) | Foto: US Navy |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu