20 sierpnia US Army poinformowały o niedawno przeprowadzonych testach systemu DE M-SHORAD zainstalowanego na kołowym transporterze opancerzonym Stryker. Pomyślny przebieg prób oznacza, że niebawem rozpocznie się kolejna faza testów.
DE M-SHORAD (Direct Energy Maneuver-Short Range Air Defense, pol. manewrowy system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu oparty na energii skierowanej) to laserowy system do zwalczania celów powietrznych, wykorzystujący laser o mocy 50 kW. Jest on zasilany z baterii akumulatorów ładowanych za pomocą głównej sieci elektrycznej pojazdu. Zgromadzona energia ma wystarczyć do zwalczania wielu celów (choć przedstawiciele US Army nie precyzują ilu ‒ zapewne zależy to od ich rodzaju), zanim niezbędne będzie doładowanie akumulatorów. Według przedstawicieli US Army, systemy przeciwlotnicze oparte na energii skierowanej (a więc także wykorzystujące np. mikrofale) mają być prostsze w obsłudze ze względu na niewykorzystywanie klasycznej amunicji, a ponadto mają być tańsze w eksploatacji, co czyni je rozwiązaniem szczególnie atrakcyjnym dla cierpiącej stale na niedobory finansowe US Army.
DE M-SHPRAD ma trafić do uzbrojenia amerykańskich wojsk lądowych na szczebel dywizji i brygadowych zespołów bojowych do ochrony własnych wojsk przed bezzałogowcamo, załogowymi samolotami i śmigłowcami oraz artyleryjską amunicją rakietową oraz moździerzową. W następnym roku podatkowym US Army ma otrzymać pluton złożony z czterech takich pojazdów, co ma posłużyć do przeprowadzenia kolejnych testów, w tym także współpracy w ramach plutonu. Oznacza to, że postępy programu są nie tylko zgodne z założonym harmonogramem, ale również dosyć szybkie ‒ współpraca między stosownymi instytucjami US Army a partnerami przemysłowymi doprowadziła do dostawy pierwszego prototypu przyszłego DE M-SHORAD w zaledwie 24 miesiące.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
WAT prowadziła kiedyś jakie prace nad bronią laserową, ciekawe jakie były efekty, to niewątpliwie technologia przyszłości.
Oby podobne prace prowadzić w Polsce dla własnej OPL.