Zaloguj

US Army coraz bliżej „laserowych Strykerów”

US Army zakończyła kolejną fazę testów systemu przeciwlotniczego DE M-SHORAD. Fot. US Army.

20 sierpnia US Army poinformowały o niedawno przeprowadzonych testach systemu DE M-SHORAD zainstalowanego na kołowym transporterze opancerzonym Stryker. Pomyślny przebieg prób oznacza, że niebawem rozpocznie się kolejna faza testów.
DE M-SHORAD (Direct Energy Maneuver-Short Range Air Defense, pol. manewrowy system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu oparty na energii skierowanej) to laserowy system do zwalczania celów powietrznych, wykorzystujący laser o mocy 50 kW. Jest on zasilany z baterii akumulatorów ładowanych za pomocą głównej sieci elektrycznej pojazdu. Zgromadzona energia ma wystarczyć do zwalczania wielu celów (choć przedstawiciele US Army nie precyzują ilu ‒ zapewne zależy to od ich rodzaju), zanim niezbędne będzie doładowanie akumulatorów. Według przedstawicieli US Army, systemy przeciwlotnicze oparte na energii skierowanej (a więc także wykorzystujące np. mikrofale) mają być prostsze w obsłudze ze względu na niewykorzystywanie klasycznej amunicji, a ponadto mają być tańsze w eksploatacji, co czyni je rozwiązaniem szczególnie atrakcyjnym dla cierpiącej stale na niedobory finansowe US Army.

DE M-SHPRAD ma trafić do uzbrojenia amerykańskich wojsk lądowych na szczebel dywizji i brygadowych zespołów bojowych do ochrony własnych wojsk przed bezzałogowcamo, załogowymi samolotami i śmigłowcami oraz artyleryjską amunicją rakietową oraz moździerzową. W następnym roku podatkowym US Army ma otrzymać pluton złożony z czterech takich pojazdów, co ma posłużyć do przeprowadzenia kolejnych testów, w tym także współpracy w ramach plutonu. Oznacza to, że postępy programu są nie tylko zgodne z założonym harmonogramem, ale również dosyć szybkie ‒ współpraca między stosownymi instytucjami US Army a partnerami przemysłowymi doprowadziła do dostawy pierwszego prototypu przyszłego DE M-SHORAD w zaledwie 24 miesiące.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “US Army coraz bliżej „laserowych Strykerów””

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc