Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na belgijskie MQ-9B Sky Guardian

14 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą General Atomics Aeronautical Systems Inc. w sprawie produkcji i dostaw do Belgii bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9B Sky Guardian. 

Pośrednictwo amerykańskich władz federalnych to wynik zastosowania procedury FMS. Na mocy kontraktu, mającego wartość 189 mln dolarów, General Atomics dostarczy cztery bezzałogowe aparaty latające MQ-8B Sky Guardian wraz z dwoma naziemnymi stacjami kierowania, a także pakietem części zamiennych oraz urządzeń obsługi naziemnej. Całość dostaw ma zostać zrealizowana do końca marca 2024 roku. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków, 94,3 mln dolarów. 

Belgia uzyskała zgodę na zakup systemu w marcu 2019 roku. Wówczas agencja amerykańska agencja DSCA, która prowadzi prace związane z eksportem broni i usług w ramach procedury FMS wyceniła cały pakiet na maksymalną kwotę 600 mln dolarów. Co ważne, w jego ramach Belgowie byli zainteresowani zakupem pięciu kompletów wyposażenia, które obejmuje stacje radiolokacyjne AN/APY-8 Lynx oraz optoelektroniczne głowice obserwacyjno-celownicze AN/DAS-4 MSTS. 

Dla programu MQ-9B Sky Guardian to kolejny sukces eksportowy. Zaprojektowany w odpowiedzi na wymogi operowania w przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez urzędy cywilne MQ-9B dysponuje autonomicznością dochodzącą do 40 godzin spędzonych w powietrzu. W belgijskich siłach zbrojnych zastąpi obecnie eksploatowane (i planowane do wycofania) bezzałogowe aparaty latające IAI RQ-5 Hunter. 

(Łukasz Pacholski) Foto: General Atomics Aeronautical Systems Inc.
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc