Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ujawniono demonstrator SLRC

23 września opublikowano pierwsze zdjęcie z testów demonstratora technologii działa strategicznego dalekiego zasięgu SLRC (Strategic Long-Range Cannon), testowanego przez Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Demonstrator umieszczono na stałej podstawie na terenie ośrodka testowego Yuma Proving Ground w południowo-zachodniej Arizonie. Różni się on wyraźnie od prezentowanego kilka miesięcy wcześniej modelu, zwłaszcza znacznie krótszą lufą i bardzo masywną częścią zamkową. Być może oznacza to, że demonstrator ze zdjęcia nie jest jeszcze w pełni zmontowany lub też reprezentuje inną koncepcję, niż działo prezentowane w formie modelu, które przypominało 280 mm armatę holowaną M65 Atomic Annie (w służbie w latach 1953-1963).

SLRC ma być działem o bardzo dużym zasięgu, zgodnie z koncepcją sięgającym 1000 mil lub więcej (przynajmniej ok. 1600 km). Nie wiadomo, w jaki sposób mają być uzyskiwane tak wyśrubowane osiągi – być może dojdzie do wykorzystania amunicji z własnym napędem pomocniczym. Zgodnie z informacjami sprzed około roku, bateria SLRC ma liczyć 4 działony, a obsługa każdego z dział miałaby liczyć ośmiu żołnierzy. Zgodnie z dostępnymi informacjami, wraz z pociskami balistycznymi PrSM (zasięg 499 km, docelowo 700 km) czy pociskami hipersonicznymi, ma służyć do przełamywania obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nieprzyjaciela, zwłaszcza w rejonie Pacyfiku. Wspomniane typy uzbrojenia mają się wzajemnie uzupełniać, a w ramach koncepcji operacji wielodomenowej mają one ściśle współdziałać z siłami powietrznymi.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc