Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rusza program modernizacji Bergepanzer 2

21 września Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu postępowania przetargowego w sprawie modernizacji wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2 znajdujących się na wyposażeniu Wojsk Lądowych.

W ramach procedury zamawiający chce zmodernizować osiem pojazdów, do standardu Bergepanzer PL, w latach 2018-22. Dodatkowo umowa ma objąć opcję na 20 kolejnych, które można uruchomić w latach 2018-22 lub latach późniejszych. W ramach prac usługodawca ma przeprowadzić modernizację układu napędowego, urządzenia dźwigowego, urządzenia ewakuacyjnego, systemu obserwacji dookólnej, układu przeciwpożarowego, przeciwwybuchowego i klimatyzacji. Dodatkowo zmiany mają objąć opancerzenie.

Procedura ma zostać zrealizowana w ramach ochrony podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, wykonawcą ma być przedsiębiorstwo, wobec którego Skarb Państwa sprawuje kontrolę bezpośrednio lub pośrednio. Termin nadsyłania wniosków o dopuszczenie do postępowania upływa 30 października bieżącego roku – najprawdopodobniej wezmą w nim udział podmioty skupione w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A..

Wojsko Polskie, w dwóch transzach, przejęło z nadwyżek sprzętowych Bundeswehry 35 wozów Bergepanzer 2, które stanowią element zabezpieczenia technicznego dla batalionów uzbrojonych w czołgi Leopard 2A4/A5. Pomysł modernizacji tych pojazdów nie jest nowy, wśród elementów dyskusji był m.in. dialog techniczny realizowany przez Inspektorat Uzbrojenia na przełomie 2014 i 2015 roku.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc