Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rozpoznawcze Delfiny dla Marynarki Wojennej RP

Szwedzki okręt SIGINT Artemis w trakcie prób. Polskie Delfiny będą do niego podobne. Fot. Saab

Szwedzka spółka Saab poinformowała o zawarciu umowy ze Skarbem Państwa reprezentowanym przez Agencję Uzbrojenia, w sprawie budowy pary okrętów rozpoznania elektronicznego pod kryptonimem Delfin dla Marynarki Wojennej RP.

Kontrakt dotyczy zaprojektowania, produkcji i wsparcia logistycznego dwóch okrętów wywiadu sygnałowego (SIGINT - Signal Intelligence). Łączna wartość zamówienia wynosi około 620 mln EUR, a dostawy Delfinów planowane są w 2027 roku.

Choć nie wynika to z komunikatu, można domniemywać, że projekt będzie spolonizowaną wersją szwedzkiego Artemisa, zbudowanego częściowo w Polsce, a który właśnie przechodzi próby morskie na Bałtyku. Saab będzie pełnił rolę głównego wykonawcy, projektując i produkując oba okręty, w tym integrując zaawansowane systemy misyjne. Jednostki zostaną zbudowane przez podwykonawcę, którym jest stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku.

Kadłub szwedzkiego analoga zbudowała Stocznia Remontowa „Nauta” S.A., wykorzystując w charakterze podwykonawcy PGZ Stocznię Wojenną Sp. z o.o. Artemis powstał na mocy umowy zawartej 26 kwietnia 2017 roku przez spółkę Saab i Stocznię Remontową „Nauta”. W myśl kontraktu, „Nauta” była odpowiedzialna za budowę platformy okrętu rozpoznania radioelektronicznego SIGINT, jej wyposażenie i wykonanie prób portowych HAT (Harbour Acceptance Trials) oraz pierwszych prób morskich SAT (Sea Acceptance Trials). Te drugie miały zakończyć polską fazę programu, po której jednostka o własnych siłach miała przejść do stoczni Saab Kockums AB w Karlskronie. Niestety, w wyniku probemów finansowych „Nauty” proces budowy przerwano i nieukończony Artemis trafił do Szwecji na holu. Tam - już zgodnie z planem, ale i znacznym opóźnieniem - otrzymał wyposażenie specjalne, czyli systemy odpowiedzialne za przechwytywanie łączności radiowej, emisji elektromagnetycznych, czy też za rozpoznanie obrazowe. Jego projekt powstał w MMC Ship Design & Marine Consulting Ltd.

Najprawdopodobniej Delfiny będą w dużym stopniu zunifikowane ze szwedzkim okrętem, oczywiście jednocześnie dopasowane do wymagań polskiego gestora. Jeśli nie wystąpią problemy z finansowaniem, program oparty o sprawdzone rozwiązania powinien postępować planowo. Co ciekawe, Saab w swoim komunikacie podkreśla to dwukrotnie: skuteczność kontraktu jest uzależniona od spełnienia określonych warunków finansowych. Oczekuje się, że wszystkie warunki zostaną spełnione do końca 2022 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Rozpoznawcze Delfiny dla Marynarki Wojennej RP”

  1. Albo duża platforma, albo bardzo dobrze wyposażona, albo to jakiś błąd. Ta cena jest astronomiczna jak na tej klasy okręt. Nawet dwa. Minimum 1/3 za dużo. Trzeba pamiętać, że dla ukrycia faktycznej roli i zadań tego rodzaju jednostek buduje się je według norm cywilnych ze wzmocnionymi wybranymi elementami konstrukcji.

  2. Dobra decyzja Rządu wzmacniająca MW.
    Należy pamiętać jednak o tym aby okręty te miały jak najwięcej systemów obronnych polskiego przemysłu jak armaty AM-35mm, wyrzutnie rakiet Piorun/Piorun 2, optoelektronikę, systemy obrony antydronowej, łączność itd.
    Następnie należy wreszcie dozbroić ORP Ślązak i zadbać o przynajmniej trzy nowe okręty podwodne i trzeci NDR obrony wybrzeża.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc