Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Roboty Łukasiewicz – PIAP na targach ASDA

Fot. Anna Jurczak

Zakończyły się targi ASDA – Adriatic Sea Defense & Aerospace 2023, odbywające się w Zadarze w Chorwacji. Wśród prezentowanych systemów był największy robot pirotechniczny PIAP IBIS® obecnie oferowany przez warszawski instytut.

Podczas wystawy Łukasiewicz-PIAP prezentowała również mniejsze rozwiązania w obszarze rozpoznania pirotechnicznego jakim jest lekki robot PIAP FENIX®. Produkty spotkały się z zainteresowaniem zwiedzających, a reprezentanci Instytutu odbyli szereg spotkań z uczestnikami targów, przedstawicielami chorwackich Sił Zbrojnych oraz członkami oficjalnych delegacji. Stoisko instytutu odwiedził także Attaché Obrony Rzeczypospolitej Polskiej w Chorwacji płk Zbigniew Tomalak.

Fot. Anna Jurczak

PIAP IBIS® jest robotem przeznaczonym do działań pirotechnicznych i prowadzenia rozpoznania. To szybkie UGV, poruszające się z prędkością do 10 km/h. Bez trudu przemieszcza się w zróżnicowanym terenie dzięki sześciokołowej platformie mobilnej z niezależnym napędem na każde z kół. Robot waży ponad 300 kg. Manipulator z wysuwnym ramieniem gwarantuje duży zasięg (ponad 3 m) i duży zakres ruchu w każdej płaszczyźnie. Za pomocą manipulatora można podejmować i przenosić ładunki o masie nawet 70 kg.

Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń PIAP IBIS® może być wykorzystywany do neutralizacji niebezpiecznych ładunków, rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych. Wymiary zewnętrzne robota (pomimo że jest to największy robot w ofercie instytutu) umożliwiają jego szybki transport za pomocą samochodu specjalnego typu ambulans pirotechniczny.

Fot. Anna Jurczak

PIAP FENIX® został stworzony do prowadzenia rozpoznania i neutralizacji podczas działań EOD. Konstrukcja robota umożliwia wykorzystanie go podczas operacji w miejscach niedostępnych dla człowieka. Robot PIAP FENIX® wyróżnia się długim czasem pracy operacyjnej (5 godzin). Zamontowane na bazie mobilnej robota kamery m.in. dzienno-nocna (opcjonalnie: termowizyjna), umożliwiają prowadzenie obserwacji przez całą dobę. Znakomite właściwości terenowe robota PIAP FENIX® (system kołowogąsienicowy z ruchomymi, przednimi gąsienicami) zapewnia łatwe przemieszczanie po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym oraz przy pokonywaniu przeszkód (podjazd po schodach czy wysokich krawężnikach).

***

ŁUKASIEWICZ – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP jest producentem polskich robotów mobilnych do zastosowań C-IED i rozpoznania. Instytut powstał w 1965 roku, a od kwietnia 2019 roku jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz. Instytut zajmuje się również automatyzacją i robotyzacją linii produkcyjnych i fabryk, drukiem 3D oraz technologiami kosmicznymi. Realizuje prace badawcze i badawczo-rozwojowe, a także opracowuje, produkuje i sprzedaje do 24 krajów na świecie roboty mobilne. Siedziba Instytutu mieści się w Warszawie, a zamiejscowy oddział w Toruniu. Załoga Łukasiewicz – PIAP to blisko 250 osób pracujących w interdyscyplinarnych zespołach (www.antyterroryzm.com, www.piap.pl).

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych, jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.

Źródło: materiały prasowe Łukasiewicz-PIAP

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc