Grupa przemysłowa Rheinmetall AG zaprezentowała podczas wydarzenia Skyranger System Demonstration 2024, które odbyło się 18 września w Erprobungszentrum Ochsenboden w Studen w kantonie Schwyz w Szwajcarii, demonstrator samobieżnego artyleryjskiego zestawu przeciwlotniczego Skyranger 35 na podwoziu czołgu Leopard 1.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele resortów obrony, sił zbrojnych i przemysłu obronnego z 26 państw (niestety, zabrakło delegacji z Polski), zaszczycił je swoją obecnością także prezes i dyrektor generalny Rheinmetall AG Armin Papperger, a jego celem było zaprezentowanie środowiska mobilnych systemów przeciwlotniczych Skyranger, obecnie dostępnych w wersjach z armatami automatycznymi 30 i 35 mm.
Poza kilkoma innymi premierami (szersza relacja ze Skyranger System Demonstration 2024 ukaże się na łamach październikowego numeru miesięcznika „Wojska i Technika”), w szwajcarskim centrum prób firmy Rheinmetall Air Defence AG, koordynującej w grupie rozwój systemów przeciwlotniczych, pokazano publicznie po raz pierwszy demonstrator zestawu przeciwlotniczego Skyranger 35 na podwoziu czołgu Leopard 1. Skyrangera 35 na podwoziu czołgowym – Leoparda 2 – zaprezentowano premierowo podczas paryskiego salonu Eurosatory 2024. Według swoich twórców zestaw w takiej konfiguracji miałby być współczesną alternatywą zestawu Flakpanzer Gepard sprzed niemal pół wieku (wprowadzony do uzbrojenia w 1976 r.), które mimo nieprzystosowania do prowadzenia ognia amunicją z programowalnym rozcaleniem (AHEAD), całkiem dobrze radzą sobie ze zwalczaniem rosyjskich pocisków manewrujących i bezzałogowców na Ukrainie (do dziś 55 dostarczonych przez Niemcy, 12 kolejnych przygotowywanych; dostawy 60 kolejnych, odkupionych przez Stany Zjednoczonych od Jordanii, rozpoczęły się w czerwcu br.).
Projekt jest realizowany w związku z zainteresowaniem potencjalnych odbiorców taką konfigurację, i nie chodzić ma wyłącznie o Ukrainę. Oczywiście możliwe będzie zastosowanie w charakterze nośnika także innych podwozi czołgowych, a także ciężkich kołowych oraz gąsienicowych transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty. W przypadku demonstratora użyto podwozie wozu w wersji Leopard 1A5BE, do którego górnej płyty dospawano cokół z pierścieniem oporowym odpowiadającym średnicy łożyska wieży. Sama bezzałogowa wieża różniła się znacznie od wcześniej pokazywanej na kołowym nośniku Boxer – ta została zapożyczona z armaty przewoźnej/samobieżnej Oerlikon Revolver Gun Mk3, i była w pełni funkcjonalnym demonstratorem wieży modelowej, zamontowanej na Leopardzie 2 wystawionym na Eurosatory 2024. Zaprojektowano ją specjalnie z myślą o montażu na pojazdach, stąd m.in. jej mniejsza wysokość. Na ścianach wieży zamontowano system radiolokacyjny wykrywania celów Oerlikon AMMR z czterema antenami AESA chłodzonymi powietrzem (pole obserwacji 360°), pracujący w paśmie S, zdolny do detekcji nawet niewielkich bezzałogowców, zaś na jej stropie głowicę śledzącą ze stacją radiolokacyjną pasma Ku, kamerami telewizyjną i termowizyjną oraz dwoma dalmierzami laserowymi (oddzielne do wąskiego – zwalczanie celów naziemnych, i szerokiego pola obserwacji – zwalczanie celów powietrznych). Cała głowica może zmieniać położenie w elewacji w zakresie -10° ÷ 85° oraz w azymucie ± 150° na lewo i prawo od płaszczyzny wzdłużnej. Uzbrojenie stanowi 30 mm armata automatyczna (rewolwerowa) Oerlikon KDG o szybkostrzelności 1000 strz./min, prowadząca ogień wyłącznie amunicją z programowalnym rozcaleniem (zasilanie jednostronne). Układ dosyłania amunicji jest beztaśmowy, a magazyn z tyłu wieży mieści 252 naboje 35×228 mm. Donośność skuteczna sięga 4000 m.
Demonstrator zestawu Skyranger 35 na podwoziu Leoparda 1 rozpoczął niedawno próby ogniowe. Niestety, w czasie pokazu 18 września, z powodu awarii komercyjnego zespołu konsoli sterowania, zestaw nie był w stanie wykonać strzelań pokazowych do celów naziemnego i powietrznego, choć podczas przygotowań, w tym porannej próby generalnej tego samego dnia, wszystko działało bez zarzutu. Po zidentyfikowaniu przyczyn awarii i jej usunięciu poprzez wymianę zespołu przekazującego sygnał inicjujący otwarcie ognia, zrealizował następnego dnia wszystkie zaplanowane zadania. Obserwowało to jednak tylko jedynie ok. 60 członków zagranicznych delegacji.
Jeszcze w czasie salonu Eurosatory 2024, Björn Bernhard, szef dywizji produktowej pojazdów wojskowych w Rheinmetall AG, że projekt integracji wieży z 35 mm armatą z podwoziem Leoparda 1 jest realizowany z myślą o Siłach Zbrojnych Ukrainy, a firma planuje skompletowanie w pierwszej fazie programu 10 takich zestawów (zapewne na zamówienie niemieckich władz federalnych), dla zrekompensowania strat Gepardów utraconych w toku działań wojennych. Jak można było się jednak dowiedzieć podczas Skyranger System Demonstration 2024, państw potencjalnie zainteresowanych zestawem w takiej samej lub analogicznej (inne podwozie) konfiguracji jest więcej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu