30 grudnia ubiegłego roku w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w Okpo rozpoczęto cięcie blach do budowy drugiego okrętu podwodnego typu KSS-III Batch II. To jednocześnie piąta jednostka typu KSS-III.
Umowa na tę jednostkę została zawarta 10 września ubiegłego roku pomiędzy grupą stoczniową Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering a DAPA (Defense Acquisition Program Administration, Administracja Programów Obronnych). Wodowanie jednostki zaplanowano na 2026 rok, zaś dwa lata później okręt trafi do służby w Marynarce Wojennej Republiki Korei.
Do tej pory Marynarka Wojenna Republiki Korei otrzymała prototyp pierwszej serii KSS-III - Dosan Ahn Chang-ho (SS 083), który wcielono 13 sierpnia ubiegłego roku. Stocznie DSME i Hyundai Heavy Industries budują jeszcze dwie takie jednostki - Ahn Moo (SS 085) i Yi Dong-nyeong (SS 086). Kolejne będą należały do serii Batch II (obie już zwodowano).
Prototypowy Dosan Ahn Chang-ho jest pierwszym w historii Republiki Korei dużym okrętem podwodnym zaprojektowanym i zbudowanym samodzielnie w oparciu o krajową myśl techniczną i lokalny przemysł. W położeniu podwodnym wypiera 3750 ton przy wymiarach 83,3×9,6×7,62 m. Jest wyposażony w system napędowy działający bez dostępu powietrza atmosferycznego (AIP - Air Independent Propulsion) wykorzystujący ogniwa elektrochemiczne. Krótkotrwała prędkość podwodna wynosi do 20 węzłów. Autonomiczność sięga 50 dni.
Okręty typu KSS-III/Dosan Ahn Chang-ho są uzbrojone w sześć wyrzutni kalibru 533,4 mm, z których można wystrzeliwać torpedy ciężkie LIG Nex1 K744 Baek Sang Eo i kierowane pociski przeciwokrętowe Boeing UGM-84L Harpoon Block II. Ponadto - jako pierwsze „zachodnie” konwencjonalne okręty podwodne - otrzymały umieszczone w kadłubie wyrzutnie pionowe do pocisków balistycznych Hyunmoo 4-4 z konwencjonalnymi głowicami bojowymi.
Następna trójka okrętów (Batch II) będzie budowana w oparciu o skorygowany projekt, cechujący się wypornością zwiększoną do ok. 4000 ton, o wzmocnionej sile ognia - poprzez dodanie czterech wyrzutni pionowych (łącznie będzie ich 10), jak też wyróżniający się szerszym zastosowaniem podzespołów produkcji krajowej (zdaniem producenta do około 80%) oraz nowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie napędu, w tym bateriami ogniw litowo-jonowych i silnikami elektrycznymi wykorzystującymi technologię High-Temperature Superconductor. Produkcję pierwszej jednostki typu KSS-III Batch II rozpoczęto 13 sierpnia 2021 roku. Ma on trapić pod południowokoreańską banderę w 2026 roku. Łącznie powstaną trzy okręty tej podeserii. Kolejne będą reprezentowały dalszą modyfikację, określaną jako KSS-III Batch III.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Takie 3-4 okręty podwodne dla Polski z konkretnym potencjałem bojowym z uzbrojeniem we wspomniane pociski balistyczne mają sens. Do tego zamówić kilka dywizjonów rakietowych z tymi samymi pociskami balistycznymi i manewrujacymi z rodziny Hyunmoo-3C o zasięgu 1500 km ( Moskwa i Petersburg położone nieco bliżej). To najlepsza opcja dla naszej armii, tylko czy decydentów ktoś przekona do tak ważnej współpracy i do tak gruntownego podniesienia naszego bezpieczeństwa? To powinien być jeden z priorytetów w obecnej sytuacji geopolitycznej oprócz programów OPL, bal i rozpoznania.
Powinniśmy w Polsce mieć 3 takie okręty podwodne i że 4 mniejsze ponadto flotę nawodna z kilkunastu szybkich jednostek modułowych.
Jak to jest że nikt nie protestuje. Gdzie jest zagrożona Japonia nie wspomnę o wielkim bracie. Czy krytyka działa tylko w jedną stronę. Widać obłudę zachodu w tej sprawie. Na kogo się tak usilnie szykują może na bliskiego może nawet na swojego brata i siostrę chyba że na Chiny.
Sisko o to samo może zapytać południe po co Kimowi atom.