Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugi śmigłowcowiec desantowy rozpoczął służbę pod banderą Republiki Korei

Drugi południowokoreański śmigłowcowiec desantowy rozpoczął służbę. Fot. ROKN

28 czerwca w bazie morskiej w Jinhae Marynarka Wojenna Republiki Korei przyjęła do służby śmigłowcowiec desantowy Marado. To druga jednostka tej klasy we flocie południowokoreańskiej.

Okręt jest drugą jednostką typu Dokdo. Prototypowy Dokdo (LPH 6111) rozpoczął kampanię w 2007 roku. Jego 14-letnia eksploatacja przyniosła dane, na podstawie których skorygowano i ulepszono projekt Marado.

Kontrakt na budowę Marado (LPH 6112) pomiędzy stocznią Hanjin Heavy Industry Co. Ltd. w Pusan a Ministerstwem Obrony w Seulu zawarto w grudniu 2014 roku. Budowa ruszyła w listopadzie 2016, stępkę położono 28 kwietnia 2017, zaś jednostkę zwodowano 14 maja 2018 roku.

Od prototypu różni się głównie wzmocnionym pokładem lotniczym, zdolnym do przyjęcia samolotów transportowych pionowego startu i lądowania Bell Boeing MV-22 Osprey, zmieniono konstrukcję i lokalizację stanowiska kierowania lotów, zaś radar dalekiego zasięgu Thales SMART-L z anteną obrotową został zamieniony na wielofunkcyjny system radiolokacyjny Elta Systems EL/M-2248 MF-STAR z antenami ścianowymi klasy AESA.

Marado ma wyporność pełną ok. 19 000 ton, wymiary 200×31×6,6 m. Rozwija prędkość 23 węzłów, a zasięg przy 18 węzłach wynosi 10 000 mil morskich. Załogę tworzy 330 ludzi. Na pokładzie lotniczym jest pięć stanowisk startowych, z których - oprócz Osprey’ów - korzystać będą śmigłowce Lockheed Martin Sikorsky UH-60P i KAI MUH-1 Marineon. W garażu, hangarze i doku mieszczą się: czołgi podstawowe (6), transportery pływające KAAV7A1 (7), poduszkowce desantowe LCAC (2) i od 7 do 12 śmigłowców zależnie od typu. Ponadto okręt zabiera 720 marines.

Uzbrojenie stanowi cztery moduły wyrzutni pionowej KVLS do 16 pocisków przeciwlotniczych K-SAAM Haegung, dwa 20 mm zestawy Phalanx Block 1B (na Dokdo jest 30 mm Goalkeeper i system rakietowy RAM) i wyrzutnie pasywnych środków zakłócających K-Dagaie NG.

Przed wejściem do służby, w grudniu ubiegłego roku Marado zaliczył serię testów gotowości wstępnej. Obecnie Republika Korei prowadzi prace nad pozyskaniem pierwszego lotniskowca.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Drugi śmigłowcowiec desantowy rozpoczął służbę pod banderą Republiki Korei”

  1. Super gdybyśmy taki pozyskali z eskadrą po 8 szt AW101 i AW159. Ale co my mamy teraz: 3 x niszczyciele min (dwa w budowie), jeden patrolowiec, trzy małe okręty rakietowe które już się kończą. O reszcie nie pisze bo to tylko złom bez żadnej wartości bojowej.

  2. Po raz kolejny napiszę że warto współpracować z Koreą Południową bo to bardzo ambitny kraj który ma spory potencjał produkcyjny w dziedzinie morskiej, rakietowej i pancernej

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc