Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Korei wcieliła do służby pierwszy okręt podwodny typu Dosan Ahn Chang-ho

W piątek 13 sierpnia Republika Korei wcieliła do służby prototypowy okręt podwodny typu Dosan Ahn Chang-ho. Fot. Marynarka Wojenna Republiki Korei

13 sierpnia w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) w Geoje odbyła się uroczystość wcielenia do służby okrętu podwodnego Dosan Ahn Chang-ho (SS-083). Jest to pierwsza jednostka tego typu, zaprojektowana i zbudowana siłami przemysłu Republiki Korei.

Zgodnie z deklaracjami Marynarki Wojennej Republiki Korei, okręt osiągnie gotowość operacyjną w sierpniu 2022 roku. Ma odgrywać ważną rolę w systemie odstraszania potencjalnych przeciwników - ma to związek z faktem, że jest to pierwszy okręt podwodny o napędzie konwencjonalnym w siłach morskich tego kraju, które zostaną uzbrojone w pociski manewrujące. Trzy jednostki I serii produkcyjnej (Batch 1) mają sześć kadłubowych, pionowych, wyrzutni dla pocisków Hyunmoo-3C o zasięgu 1500 km. Kolejne okręty (Batch 2) mają mieć dziesięć wyrzutni.

W położeniu podwodnym wypiera 3750 ton przy wymiarach 83,3x9,6x7,62 m. Jest wyposażony w system napędowy działający bez dostępu powietrza atmosferycznego (AIP - Air Independent Propulsion) wykorzystujący ogniwa elektrochemiczne. Główny silnik napędowy porusza dużą śrubą niskoszumną, co pozwala na ciche pływanie z małymi prędkościami i krótkotrwałe osiąganie nawet 20 w. Autonomiczność wynosi 50 dni. Okręty typu Dosan Ahn Chang-ho są uzbrojone w sześć zlokalizowanych w dziobie wyrzutni kalibru 533,4 mm, z których można wystrzeliwać torpedy ciężkie K744 Baek Sang Eo i kierowane pociski przeciwokrętwoe UGM-84L Harpoon Block II.

Obecnie w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering prowadzone są prace przy drugim okręcie serii - Ahn Moo (SS 085), który został zwodowany 10 listopada 2020 roku. Z kolei w stoczni Hyundai Heavy Industries budowany jest trzeci - Yi Dong-nyeong (SS 086), którego stępkę położono 11 kwietnia 2019 roku.

 

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Republika Korei wcieliła do służby pierwszy okręt podwodny typu Dosan Ahn Chang-ho”

  1. Wspaniałe okręty podwodne, po zapoznaniu się z wieloma informacjami na ich temat a także na temat południowokoreańskich pocisków rakietowych różnego rodzaju w pełni podzielam zdanie poprzednika- Ślązak. Południowokoreańskie najnowsze okręty podwodne posiadają naprawdę poważny potencjał bojowy razem z rodzimymi efektorami rakietowymi i taki zestaw powinno się zamówić dla polskiej MW! Potrzeba nam mocnych argumentów w postaci uzbrojenia by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Decydenci z rządu zauważcie wreszcie koreański potencjał przemysłowy i szanse dla modernizacji naszej armii przy pomocy tego państwa!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc