13 sierpnia w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) w Geoje odbyła się uroczystość wcielenia do służby okrętu podwodnego Dosan Ahn Chang-ho (SS-083). Jest to pierwsza jednostka tego typu, zaprojektowana i zbudowana siłami przemysłu Republiki Korei.
Zgodnie z deklaracjami Marynarki Wojennej Republiki Korei, okręt osiągnie gotowość operacyjną w sierpniu 2022 roku. Ma odgrywać ważną rolę w systemie odstraszania potencjalnych przeciwników - ma to związek z faktem, że jest to pierwszy okręt podwodny o napędzie konwencjonalnym w siłach morskich tego kraju, które zostaną uzbrojone w pociski manewrujące. Trzy jednostki I serii produkcyjnej (Batch 1) mają sześć kadłubowych, pionowych, wyrzutni dla pocisków Hyunmoo-3C o zasięgu 1500 km. Kolejne okręty (Batch 2) mają mieć dziesięć wyrzutni.
W położeniu podwodnym wypiera 3750 ton przy wymiarach 83,3x9,6x7,62 m. Jest wyposażony w system napędowy działający bez dostępu powietrza atmosferycznego (AIP - Air Independent Propulsion) wykorzystujący ogniwa elektrochemiczne. Główny silnik napędowy porusza dużą śrubą niskoszumną, co pozwala na ciche pływanie z małymi prędkościami i krótkotrwałe osiąganie nawet 20 w. Autonomiczność wynosi 50 dni. Okręty typu Dosan Ahn Chang-ho są uzbrojone w sześć zlokalizowanych w dziobie wyrzutni kalibru 533,4 mm, z których można wystrzeliwać torpedy ciężkie K744 Baek Sang Eo i kierowane pociski przeciwokrętwoe UGM-84L Harpoon Block II.
Obecnie w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering prowadzone są prace przy drugim okręcie serii - Ahn Moo (SS 085), który został zwodowany 10 listopada 2020 roku. Z kolei w stoczni Hyundai Heavy Industries budowany jest trzeci - Yi Dong-nyeong (SS 086), którego stępkę położono 11 kwietnia 2019 roku.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Świetne okręty,koreańska Orka, to najlepsza opcja, tylko że nikt nie chce tego poważnie rozważyć.
Wspaniałe okręty podwodne, po zapoznaniu się z wieloma informacjami na ich temat a także na temat południowokoreańskich pocisków rakietowych różnego rodzaju w pełni podzielam zdanie poprzednika- Ślązak. Południowokoreańskie najnowsze okręty podwodne posiadają naprawdę poważny potencjał bojowy razem z rodzimymi efektorami rakietowymi i taki zestaw powinno się zamówić dla polskiej MW! Potrzeba nam mocnych argumentów w postaci uzbrojenia by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Decydenci z rządu zauważcie wreszcie koreański potencjał przemysłowy i szanse dla modernizacji naszej armii przy pomocy tego państwa!
Robi wrażenie !!!