Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Raytheon o współpracy z polskim przemysłem obronnym

Raytheon Missiles & Defense zawiera kontrakty z polskim przemysłem na produkcję i dostawy komponentów systemu Patriot w ramach fazy I programu Wisła. Oprócz realizacji dostaw kluczowych elementów systemu Patriot dla Polski firmy sektora obronnego stanowią teraz część globalnego łańcucha dostaw Raytheon Missiles & Defense i mogą oferować swoje produkty i usługi Polsce oraz 16 pozostałym państwom-partnerom programu Patriot™.

Realizacja pierwszej fazy programu Wisła:

Umowy na dostawy sprzętu zawarte przez Raytheon Missiles and Defense i polski przemysł w ramach FMS

  • W marcu 2020 r. Raytheon Missiles & Defense podpisał umowę ze spółką Demarko na dostawy naczep, na których mieścić się będą kontenery ze sprzętem do obsługi technicznej systemu Patriot. Naczepa produkcji Demarko wyposażona będzie w kontener wyprodukowany przez PEX-POOL Plus z wyposażeniem wnętrza zaprojektowanym przez CTM. Naczepa Demarko będzie musiała spełnić surowe wymogi.
  • W marcu 2020 r. Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 (WZŁ-1) podpisały umowę z Raytheon Missiles & Defense w sprawie integracji kontenerów na sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot. PEX-POOL wyprodukuje kontenery, Demarko dostarczy naczepy, a CTM zaprojektuje wewnętrzną konfigurację tych pierwszych. Zakłady WZŁ-1 wyposażą wnętrze kontenera, a następnie przeprowadzą integrację i testy poszczególnych komponentów w celu dostarczenia w pełni gotowych kontenerów na sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot.
  • W listopadzie 2019 r. Raytheon Missiles & Defense podpisał z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej (CTM) umowę na usługi projektowe dotyczące specjalistycznych kontenerów na sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot. CTM zaprojektuje wewnętrzną konfigurację kontenerów mieszczących wszystkie części zamienne, narzędzia i sprzęt pomiarowo-badawczy niezbędne do obsługi systemu Patriot w terenie.

  • W czerwcu 2019 r. Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. podpisały umowę z Raytheon Missiles & Defense na produkcję i integrację zestawów modułów elektroniki DLTM (Data Link Terminal Module) dla programu Wisła. DLTM to kluczowy element wyrzutni M903, która wchodzi w skład konfiguracji systemu Patriot. Dzięki tej umowie WZE zdobywa kompetencje do produkcji i serwisowania tego typu elektronicznych elementów, a sama firma dołączyła do grona certyfikowanych dostawców Raytheon Missiles & Defense w ramach globalnego łańcucha dostaw.
  • W listopadzie 2019 r. Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT) podpisały z Raytheon Missiles and Defense umowę dotyczącą produkcji siłowników liniowych i obrotowych do wyrzutni. Te kluczowe podzespoły wyrzutni M903 systemu Patriot, umożliwiają poruszanie się i ustawianie pocisków na naczepie wyrzutni.

  • W lutym 2019 r. Huta Stalowa Wola S.A. i Raytheon Missiles & Defense podpisały umowę dotyczącą rozpoczęcia produkcji i integracji wyrzutni M903, stanowiących jeden z elementów wypróbowanego w walce systemu Patriot.

  • W listopadzie 2019 r. firma Agregaty PEX-POOL PLUS podpisała umowę z Raytheon Missiles & Defense na opracowanie, wyprodukowanie i dostarczenie kontenerów operacyjnych i innych elementów obsługi technicznej do systemów Patriot zakupionych przez Polskę w ramach programu Wisła. Dzięki temu firma dołączyła do grona kwalifikowanych dostawców amerykańskiej firmy Raytheon Missiles & Defense.

  • We wrześniu 2014 roku Raytheon Missiles & Defense Company i TELDAT nawiązały współpracę w zakresie opracowania i produkcji nowoczesnych wojskowych routerów do systemu Patriot. Inżynierowie i technicy firmy TELDAT zajmują się projektowaniem, integracją i kwalifikacją routerów – kluczowych urządzeń umożliwiających komunikację sieciową w systemie Patriot. W grudniu 2015 r. i ponownie w 2019 r. Raytheon Missiles & Defense złożył w firmie TELDAT duże zamówienie na wyprodukowanie wysoce wydajnych routerów do nowo wyprodukowanych jednostek ogniowych Patriot.

  • W styczniu 2016 r. spółka PIT-RADWAR podpisała umowę z Raytheon Missiles & Defense na produkcję nowoczesnych anten do systemów identyfikacji swój-obcy (Identification Friend or Foe – IFF) systemu Patriot. W kwietniu 2019 r. Raytheon Missiles & Defense wraz z polskim przemysłem ukończyły integrację wyprodukowanej przez PIT-Radwar anteny IFF z radarem Patriot dla zagranicznego klienta. Kontynuując owocną współpracę, w czerwcu 2019 r. firma Raytheon Missiles & Defense przyznała Polskiej spółce kolejny kontrakt produkcyjny na dostawę anten IFF do systemów Patriot budowanych dla Polski, Szwecji i Rumunii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc