16 marca ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, w odpowiedzi na pytania redakcji portalu zbiam.pl poinformował o obecnych losach programu Ratownik – dostawy wyspecjalizowanego okrętu ratowniczego przeznaczonego dla Marynarki Wojennej RP.
Zgodnie z odpowiedzią czytamy, że w związku z faktem, że prowadzone ze stroną przemysłową negocjacje dotyczące pozyskania okrętu ratowniczego RATOWNIK nie przyniosły rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, w szczególności w zakresie kosztów, nie było możliwe zawarcie umowy, w efekcie czego prowadzone przez Agencję Uzbrojenia postępowanie zostało zakończone w dniu 21 lutego br.
Jednocześnie informuję, że w I połowie 2022 r. planowane jest zakontraktowanie 3 kolejnych niszczycieli min typu 258, co przełoży się nie tylko na zwiększenie potencjału Marynarki Wojennej RP, ale pozwoli też utrzymać kompetencje i zachować ciągłość produkcji w polskich stoczniach. Pozyskanie okrętu ratowniczego RATOWNIK zostanie zrealizowane w dalszej kolejności.
Drugie podejście do zamówienia jednostki zostało zapoczątkowane 20 lipca 2020 roku, kiedy ówczesny Inspektorat Uzbrojenia wystosował zaproszenie do negocjacji konsorcjum firm w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. Wstępny formularz negocjacyjny został złożony zamawiającemu 15 października 2020 roku.
Zgodnie z deklaracjami, Ratownik miał zastąpić parę obecnie eksploatowanych jednostek projektu 570M (ORP Lech i ORP Piast, oba w służbie od 1974 roku). Miał to być w istocie okręt wielozadaniowy, który znalazłby zastosowanie przy szeroko pojętych pracach podwodnych, ratownictwie morskim, w tym okrętów podwodnych, szkoleniu nurków, współpracy z pododdziałami sił specjalnych, a także zabezpieczeniu potrzeb resortów związanych z interesami państwa na Bałtyku.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Przynajmniej dwa specjalistyczne okręty ratownicze pilnie potrzebne aby zastąpić stare jednostki proj. 570M. To powinien być dalej jeden z priorytetów modernizacji MW i trzeba pilnie kontynuować pozyskanie takich okrętów, bezpieczeństwa załóg jednostek MW nie można zaniedbywać.