Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Publiczna premiera Herona 6×6

Pierwszy prototyp P1 kołowego pojazdu opancerzonego Heron 6×6 w odmianie wozu dowodzenia został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany podczas, zorganizowanej przez Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej EKSPLOBALIS_2024 „TECHNOLOGIE OBRONNE – innowacyjne rozwiązania współczesnego sprzętu wojskowego”. Fot. Andrzej Kiński

Podczas rozpoczętej 27 maja w podwarszawskiej Jachrance, zorganizowanej przez Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej EKSPLOBALIS_2024 „TECHNOLOGIE OBRONNE – innowacyjne rozwiązania współczesnego sprzętu wojskowego”, Huta Stalowa Wola S.A. zaprezentowała pierwszy prototyp (P1) kołowego pojazdu opancerzonego Heron 6×6. Pojazd zaprezentowano w wersji wozu dowodzenia (np. szczebla dowódcy batalionu zmechanizowanego/dywizjonu artylerii lufowej czy rakietowej), wyposażonej w sprzęt przetwarzania danych i łączności wewnętrznej firmy TELDAT (m.in. BMS JAŚMIN System Zarządzania Walką i Łączności Batalionu, Kompanii, Plutonu i Drużyny; System Komunikacji Pokładowej VIS JAŚMIN).

Pojazd cechują dwie osie skrętne – pierwsza i trzecia, co pozytywnie wpływa na manewrowość, także w ciężkim terenie. Fot. Andrzej Kiński

Heron 6×6 to, podobnie jak jego mniejszy kuzyn Waran 4×4, to efekt współpracy Huty Stalowa Wola S.A. z czeskim holdingiem Czechoslovak Group, a konkretnie Tatra Export s.r.o., sformalizowanej poprzez zawarcie umowy we wrześniu 2020 r. Polsko-czeska umowa o współpracy na rzecz Sił Zbrojnych RP (zbiam.pl). Bazuje on na pojeździe opancerzonym TADEAS 6×6 (Tatra Defence Armoured Solution), wykorzystującym podwozie rodziny Tatra Force T 815-7 z pierwszą i trzecią osiami skrętnymi. Układ napędowy został na obecnym etapie zunifikowany z zastosowanym w seryjnych Waranach 4×4. Prototyp Herona 6×6 ma opancerzenie o odporności 3 wg STANAG 4569A/B i masę bojową sięgającą 22 ton. P1 został dostosowany do wymagań strony polskiej i skompletowany w Czechach, kolejny prototyp – P2 – który ma być gotowy jesienią br. będzie już w większym stopniu spolonizowany.

Dostęp do przedziału roboczego umożliwia tylna rampa i dwa włazy w stropie. Fot. Andrzej Kiński

Skompletowany dosłownie przed kilkoma tygodniami pojazd, w dniach 20-24 maja wziął udział  w ćwiczeniach doświadczalnych FEX 2024 (Field Experimentation Exercise), zorganizowanym w  Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba. Celem przedsięwzięcia była praktyczna weryfikacja rozwiązań i technologii oferowanych przez przemysł obronny na potrzeby koncepcji batalionu przyszłości (FTF – Future Task Force). Huta Stalowa Wola S.A. wraz ze swoimi partnerami TELDATEM i WB Group zaprezentowała na nich wozy dowodzenia szczebla dowódcy batalionu/dywizjonu na Heronie 6×6 i szczebla kompanii/baterii na Waranie 4x4.

Heron 6×6 w wersji wozu dowodzenia batalionu/dywizjonu, wyposażonego przez firmę TELDAT w sprzęt przetwarzania danych i łączności wewnętrznej, debiutował na ćwiczeniach doświadczalnych FEX 2024. Fot. TELDAT

Wozy dowodzenia szczebla dowódcy batalionu/dywizjonu Heron 6x6 i kompanii/baterii Waran 4x4 podczas ćwiczeń FEX 2024. Fot. TELDAT

Wkrótce bardziej szczegółowy opis nowego pojazdu z Huty Stalowa Wola S.A. zostanie opublikowany na łamach miesięcznika „Wojsko i Technika”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Publiczna premiera Herona 6×6”

  1. To jest naprawdę żałosne. Niemal 40-sto milionowy kraj nie potrafi samodzielnie wyprodukować pojazdu opancerzonego czy nawet ciężarówki.

  2. Ciekawe i na czasie rozwiązanie.Brakowalo takiego wozu dowodzenia na szczeblu BMS w SZ RP. Temat kontynuowany od lat-nieskutecznie, może w koncu będzie sukces.
    Pozdrowienia

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc