Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polska Grupa Zbrojeniowa i Raytheon zacieśniają współpracę w ramach II fazy programu Wisła

Fot. PGZ

Spółki z konsorcjum PGZ-Wisła – WZE S.A., OBR CTM S.A., PIT-RADWAR S.A., WZU S.A., HSW S.A i ZM „Tarnów” S.A oraz Raytheon– zawarły porozumienia dotyczące projektów komercyjnych, które realizowane będą w ramach II fazy programu Wisła.

Zarówno I, jak i II faza programu Wisła realizowane są przy znaczącym udziale polskiego przemysłu obronnego, w tym w dużej mierze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W odróżnieniu do I fazy, tym razem oprócz produkcji wyrzutni Patriot M903, anten IFF i kontenerów wsparcia logistycznego, spółki PGZ zaangażowane będą również w produkcję komponentów do Lower Tier Air and Missile Defense Sensor (LTAMDS) . Podpisane porozumienia są kolejnym etapem, po zawartych na targach MSPO wykonawczych umowach offsetowych, który przybliża obie strony do rozpoczęcia realizacji II fazy programu Wisła.

– Podpisane porozumienia otworzą przed nami możliwość szerszego wejścia w łańcuch dostaw firmy Raytheon. Jest to szansa dla spółek PGZ na produkcję i serwisowanie komponentów systemu Wisła nie tylko na potrzeby Sił Zbrojnych RP, ale również innych kontraktów naszego zagranicznego partnera. Stwarza to także okazję, znakomicie wykorzystywaną przez spółki PGZ, do podnoszenia własnych kompetencji i budowania przewagi konkurencyjnej. Jest też wyrazem dobrych partnerskich relacji, jakie udało nam się zbudować przy okazji realizacji pierwszej fazy programu Wisła – powiedział prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Fot. PGZ

– Jesteśmy dumni mogąc gościć Pana Prezesa Sebastiana Chwałka w naszej siedzibie w Tucson z tak ważnej okazji, jaką jest podpisanie porozumień dotyczących współpracy komercyjnej w ramach fazy II programu Wisła. Wspomniane spółki PGZ będą pierwszymi międzynarodowymi partnerami-dostawcami nowego produktu LTAMDS, przedłużając tym samym sprawdzone i udane relacje z fazy I programu Wisła. Podpisanie tych porozumień dodatkowo potwierdza długoterminowe zaangażowanie Raytheon w polski przemysł obronny oraz nasze zaufanie do PGZ w ramach naszego globalnego łańcucha dostaw – powiedziała Caroline Touchstone, Dyrektor Polskich Programów w Raytheon.

Obecna wizyta jest już kolejną, po czerwcowej wizycie w Bostonie, jaką przedstawiciele PGZ składają w firmie Raytheon. Poprzedziło ją także zatwierdzenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w czasie tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego na początku września trzech umów na pozyskanie elementów 3 dywizjonów, czyli 6 kolejnych baterii systemu Patriot w ramach realizacji II fazy programu Wisła. Potwierdza to dobre porozumienie, jakie zbudowały obie strony.

W II fazie programu Wisła spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej będą realizowały umowy w ramach których wyprodukowanych zostanie 48 wyrzutni Patriot M903 oraz podzespoły do 12 radarów – LTAMDS We współpracę z firmą Raytheon będą zaangażowane następujące spółki Konsorcjum PGZ-Wisła: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Huta Stalowa Wola S.A oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Źródło: komunikat prasowy PGZ

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc