31 lipca zawarto umowę pomiędzy włoskim konsorcjum OSN (Orizzonte Sistemi Navali), spółką joint venture utworzoną przez Fincantieri (51%) oraz Leonardo (49%), a Międzynarodową Organizacją Współpracy w dziedzinie Uzbrojenia OCCAR (Organisation Conjointe de Cooperation sur l'Armement) na budowę dwóch kolejnych fregat z rodziny Carlo Bergamini (FREMM) dla Marina Militare.
Podpisany dokument opiewa na kwotę ok 1,5 mld EUR i dotyczy budowy jednostek w najnowszej odmianie FREMM Evo (Evolution). O gotowości do zawarcia takiej umowy OCCAR informował już 16 maja bieżącego roku, w dniu kiedy próby morskie rozpoczęła fregata Spartaco Schergat (F598).
Wersja Evo będzie najbardziej rozwiniętą odmianą oryginalnej koncepcji a bazą dla niej jest wersja GP-e (General Purpose - extended). Zgodnie z harmonogramem zbudowano dwa okręty w tej odmianie i poza wspomnianym F598 jest to Emilio Bianchi (F599), którego stępkę położono 12 grudnia 2021 roku, a wodowanie miało miejsce 24 maja 2024 roku. W odróżnieniu od oryginalnej wersji GP, okręty w rozszerzonej wersji charakteryzują się zwiększonymi możliwościami wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych ASW (Anti Submarine Warfare). Cechą która je wyróżnia od klasycznych wersji GP jest instalacja sonaru holowanego Thales UMS 4249 CAPTAS 4 w miejscu zabudowanego pod lądowiskiem slipu dla 11-metrowej łodzi abordażowej CABAT, produkcji CABI Cattaneo, dla zaokrętowanego pododdziału wojsk specjalnych oraz panoramicznej echosondy SeaBeam 3050. Dodatkowo okręty otrzymają dwie 12-lufowe wyrzutnie przeciwtorpedowego systemu SLAT (Systeme de Lutte Anti-Torpille). FREMM GP-e otrzymają także nowocześniejsze, w porównaniu do starszych jednostek tego typu, systemy elektroniczne i łączności, co z kolei wymusiło przeprojektowanie konstrukcji masztu głównego. Część systemów będzie tożsamych z tymi jakie trafiły na pokłady okrętów uniwersalnych typu Thaon di Revel.
Okręty budowane w ramach projektu EVO otrzymają nowy system radiolokacyjny tj. trójwspółrzędny, dwuzakresowy radar Leonardo Kronos Dual Band, tożsamy z tym jaki instalowany jest na okrętach typu PPA w odmianie Full. Jego zespół antenowy składa się z ośmiu anten ścianowych z których cztery pracują w paśmie G/H (4-8 GHz, Kronos Quad 3000), a cztery kolejne w paśmie I (8-10 GHz, Kronos StarFire 3000). Aby było to możliwe, bryła nadbudówki zostanie mocno zmodyfikowana (na dziobie) oraz rozbudowana na rufie. Tak też powstanie nowa struktura, zintegrowana z rufowym kominem, na ścianach której zainstalowane zostaną anteny nowego Kronosa. System ten zastąpi wykorzystywany obecnie na okrętach typu Carlo Bergamini, pracujący w paśmie G (4-6 GHz), trójwspółrzędny radar z anteną AESA, Leonardo Kronos Grand Naval, którego antena znajduje się w charakterystycznej kulistej kopule na topie masztu głównego. Także i pozostałe systemy elektroniczne w tym m.in. system walki elektronicznej otrzymają dedykowane anteny panelowe wkomponowane w strukturę masztu głównego. Kolejne zmiany dotyczą m.in. systemów uzbrojenia. Nowe jednostki otrzymają bowiem dwa ośmiokomorowe wyrzutnie VLS typu MBDA Sylver A70 (z opcją na kolejne dwa takie same moduły) a także pociski rakietowe przeznaczone do zwalczania rakiet balistycznych typu MBDA Aster 30B1NT. Dotychczas włoskie fregaty uzbrojone były w dwie ośmiokomorowe wyrzutnie pionowe MBDA Sylver A50 do pocisków MBDA Aster-15 i 30. Uzbrojenie artyleryjskie stanowić będą dwie 76 mm/62 armaty typu SR Strales (dla amunicji korygowanej DART), po jednej na dziobie i rufie. Nowością będą małokalibrowe systemy artyleryjskie w postaci dwóch, pojedynczych armat Leonardo Lionfish kal. 30 mm z automatami X-gun kal. 30 mm. Bez zmian natomiast pozostanie uzbrojenie ofensywne, które składać się będzie z ośmiu pocisków przeciwokrętowych z możliwością zwalczania celów lądowych MBDA Teseo Mk-2A Block 4. Okręty otrzymają także najnowszy system dowodzenia walką SADOC 4 z zaimplementowanym oprogramowaniem, które uczynić mają z niego system odporny na cyberataki. Budowa nowych okrętów, których przyszłe nazwy oraz numery burtowe nie zostały jeszcze ujawnione, ma się rozpocząć w 2025 i 2026 roku, a wodowanie spodziewane jest odpowiednio w 2029 i 2031 roku.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu