W czwartek 13 stycznia w przestrzeni kosmicznej znalazły się dwa kolejne obserwacyjne satelity radarowe firmy ICEYE. Fińsko-polski operator wysłał dotąd na orbitę 16 urządzeń. Obecnie dysponuje największą konstelacją satelitów obserwacji Ziemi wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą (SAR).
Dwa świeżo wyniesione urządzenia noszą oznaczenia ICEYE X14 oraz ICEYE X16. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX, która wyniosła je w kosmos, wystartowała z przylądka Canaveral o godzinie 16:25 czasu warszawskiego. Co ciekawe, dolny stopień tej rakiety realizował już swoją dziesiątą misję. Również i tym razem pierwszy człon systemu nośnego po dziewięciu minutach od startu powrócił na Ziemię i udanie wylądował.
Tym razem Falcon 9 wystrzelił za jednym razem aż 105 niewielkich satelitów w ramach dedykowanej, współdzielonej misji nazwanej Transporter-3. Największa spośród wyniesionych jednostek to ważący 170 kg ukraiński satelita obserwacyjny Sicz-2-30, gdzie liczba „30” nawiązuje do 30. rocznicy uzyskania przez Ukrainę niepodległości.
Rakieta dostarczona przez koncern Elona Muska startowała ze stanowiska SLC-40 na Cape Canaveral. Wypuszczanie ładunków na właściwe orbity górny stopień rakiety rozpoczął po niecałych 60 minutach od startu. Całą operacja rozmieszczania 105 satelitów, pochodzących z 20 różnych krajów, zajęła około pół godziny.
Kontrolerzy misji ICEYE wkrótce nawiązali łączność z urządzeniami X14 oraz X16. Operator dysponuje obecnie w przestrzeni kosmicznej kilkunastoma działającymi satelitami. Część ich pozostaje w gestii konkretnych klientów firmy, natomiast pozostałe obsługują jej szeroką działalność operacyjną.
Poszerzenie naszej floty stanowi istotny krok na drodze do jeszcze lepszej obsługi naszych globalnych klientów i wspierania naszych postępów [w wykorzystaniu] uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w powiązaniu z technologiami SAR – powiedział Rafał Modrzewski, dyrektor generalny i współzałożyciel ICEYE. Podkreślił jednocześnie, że dodatkowe satelity przełożą się na pogłębione możliwości analityczne, jakie spółka będzie oferować klientom.
Jeden z pojazdów, który 13 stycznia poleciał w kosmos, jest w istocie pierwszym satelitą w pełni wybudowanym przez ICEYE US i licencjonowanym w Stanach Zjednoczonych. Licencji udzieliła w tym przypadku Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA). Satelita ten będzie kontrolowany przez jednostkę Mission Operations Center (MOC) w Irvine, w stanie Kalifornia. Pozostała część konstelacji kontrolowana jest w całości z warszawskiego biura firmy, gdzie mieści się główne centrum operacji satelitarnych ICEYE.
Natomiast to właśnie w Irvine znajduje się siedziba ICEYE US, amerykańskiej spółki zależnej tego międzynarodowego przedsiębiorstwa. Wśród celów na rok 2022 ICEYE wymienia zwiększenie kadr w swojej amerykańskiej filii oraz otwarcie nowego biura w Waszyngtonie lub okolicach, by usprawnić obsługę klientów z tego regionu. W planach jest także zwiększenie liczby satelitów budowanych w Irvine.
Źródło: Materiały prasowe ICEYE.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu