25 października z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1b z modułem Fregat, którego ładunkiem był satelita nawigacyjny konstelacji GLONASS-K. Operatorem są Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej.
Start przeszedł zgodnie z procedurą, po dodarciu na orbitę wykorzystano moduł Fregat w celu osiągnięcia docelowej pozycji dla satelity, który po okresie testów w przestrzeni ma zostać włączony do eksploatacji. Obecnie na orbicie Ziemi znajdują się 28 elementy systemu nawigacji GLONASS, spośród których 24 znajdują się w eksploatacji, dwa są w rezerwie, jeden (należący do wersji K, wyniesiony w lutym 2011 roku) przechodzi testy przed włączeniem do służby, a ostatni został odstawiony z przyczyn technicznych.
Satelity GLONASS-K mają żywotność 10 lat, a dodatkowo w ich konstrukcji ograniczono masę całkowitą oraz zastosowano urządzenia o mniejszym poborze energii elektrycznej. Poza przekazywaniem danych nawigacyjnych ich drugą funkcją jest udział w międzynarodowym systemie powiadamiania ratowniczego COSPAS-SARSAT.
Obecnie na orbicie znajdują się trzy satelity GLONASS-K. Według planów Rosjanie przewidują wyniesienie w przestrzeń jeszcze dziewięć satelitów tej wersji, ostatni z nich zostanie wystrzelony w 2022 roku.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu