11 września Agencja Uzbrojenia poinformowała, że do Polski dotarła (drogą morską) kolejna partia sprzętu wojskowego zamówionego w Republice Korei.
Jak wskazuje komunikat, do kraju dotarła kolejna partia (pięciu) czołgów K2 Black Panther, co oznacza iż na terenie Polski znajduje się już 56 pojazdów tego typu (z czego w tym roku 28, czyli połowa z tegorocznego planu dostaw) – obecnie wszystkie trafiają do 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. W bieżącym roku zaplanowano także zapoczątkowanie procesu przezbrojenia 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Obie brygady są podporządkowane 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka. Dotychczas Agencja Uzbrojenia zamówiła 180 czołgów, a dodatkowo toczą się już negocjacje w sprawie drugiej umowy wykonawczej, która ma obejmować kolejnych 180 K2 Black Panther oraz 81 wozów towarzyszących.
Poza czołgami dostawa objęła także dwanaście armatohaubic samobieżnych K9A1 Thunder, co podnosi tegoroczny poziom dostaw do 30 sztuk (sześć w czerwcu i dwanaście w sierpniu). Pojazdy, zgodnie z zapisami kontraktu oraz wymogami strony polskiej, są wyposażone w standardowe (dla Polski) elementy systemu łączności oraz ZZKO TOPAZ (dostarczany przez Grupę WB). Dzięki temu ich liczba w strukturach Wojska Polskiego wynosi już 96 egzemplarzy – tylko w ramach pierwszej umowy wykonawczej strona koreańska ma dostarczyć 212 K9A1. Na mocy drugiej umowy (z grudnia 2023 roku) dołączy do nich 152 kolejne (dostawy w latach 2025-27).
Trzecim ładunkiem statku było dwanaście modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K, które trafią do Huty Stalowa Wola S.A. w celu integracji z podwoziami Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS. Dodatkowo są one wyposażane w polskie środki łączności, Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem dostarczany przez Grupę WB, a także systemy kontroli strzelania i sterowania wyrzutnią. Obecnie w realizacji znajduje się umowa zawarta w listopadzie 2022 roku obejmująca dostawę 218 wyrzutni. W kwietniu 2024 roku zawarto drugą umowę wykonawczą na dostawy kolejnych 72 modułów wyrzutni systemu K239 Chunmu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, kilku tysięcy pocisków kierowanych CGR-08 i CTM-290, a także transfer technologii produkcji modułów wyrzutni do Polski.
W przypadku drugich umów na K9 Thunder oraz modułów wyrzutni K239 Chunmu, mają one charakter warunkowy i dotąd nie weszły w życie z racji braku finansowania.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu