Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy kupują nowe zestawy Patriot

Fot. NATO

21 marca korporacja RTX poinformowała o podpisaniu umowy z Republiką Federalną Niemiec w sprawie dostawy nowych zestawów obrony przeciwlotniczej Patriot PAC-3+. Sprzęt ma uzupełnić potencjał, który został uszczuplony w wyniku pomocy wojskowej Ukrainie.

Marcowa umowa ma wartość 1,2 mld USD i obejmuje dostawę czterech zestawów w konfiguracji PAC-3+ wraz z niezbędnymi pakietami części zamiennych oraz wsparcia logistycznego. Zgodę na zawarcie umowy komisja budżetowa Bundestagu wyraziła 20 marca. Obecnie brak informacji, czy zamówione zestawy będą skonfigurowane podobnie jak dotychczas eksploatowane systemy (m.in. na podwoziach ciężarówek marki MAN) oraz brak szczegółów dotyczących harmonogramu dostaw.

W przypadku Niemiec zakup nowych zestawów Patriot jest związany z programem rozbudowy potencjału wojska. W zakresie obrony przeciwlotniczej, w listopadzie ubiegłego roku, podpisano kontrakt na dostawy izraelskiego systemu Arrow 3. Poza zabezpieczeniem własnej przestrzeni powietrznej, Niemcy wykorzystują Patrioty do wsparcia sojuszników – m.in. w ostatnich miesiącach kontyngent operował na terytorium południowo-wschodniej Polski.

W ostatnich latach korporacja RTX uzyskała dużą liczbę umów eksportowych na system Patriot w Europie. Mowa o Szwecji, Szwajcarii, Rumunii oraz Polsce. W przypadku Polski, w ramach I fazy programu Wisła, zamówiono cztery zestawy ogniowe. Międzyrządowa umowa LOA obejmująca II fazę (dwanaście zestawów) została podpisana we wrześniu ubiegłego roku. Po dostarczeniu system Patriot będzie jednym z fundamentów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej państwa polskiego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc