Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2023: drony kroczące w ofercie Allies [WIDEO]

Twórcy maszyn biomorficznych czerpią inspirację ze świata zwierząt konstruując swoje roboty w taki sposób, by swobodnie mogły poruszać się w zróżnicowanych warunkach terenowych. Fot. Marcin Górka

Na odbywającym się w Kielcach w dniach 5-8 września 2023 r. XXXI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego firma Allies Incorporated, wśród prezentowanych produktów, przedstawiła możliwości dronów kroczących od amerykańskiego producenta Ghost Robotics – Vision 60 (V60). To średniej wielkości wielofunkcyjna platforma biomorficzna przeznaczona do realizacji zadań tak w środowisku miejskim, jak i naturalnym, odporna na warunki atmosferyczne.

Uniwersalność platformy V60 z rodziny robotów Ghost Q-UGV pozwala na niemal dowolną konfigurację i przystosowanie do szerokiego spektrum zastosowań, wśród których Allies wymienia chociażby zadania z zakresu patrolowania terenu czy rozpoznania. Dzięki zamontowaniu kamer, w tym termo- i noktowizyjnych, V60 może na bieżąco przekazywać operatorowi szczegółowy obraz terenu, po którym się porusza. Ponadto zastosowanie głowicy LIDAR umożliwia mapowanie pomieszczeń, a przy użyciu robotycznego ramienia Vision 60 może być wykorzystany np. do neutralizacji ładunków wybuchowych bez narażania na niebezpieczeństwo operatora lub osób postronnych. Możliwość zainstalowania na platformie różnorodnych detektorów pozwala na użycie platformy do wykrywania zagrożeń chemicznych, biologicznych, czy radiologicznych na danym obszarze działania. Zamontowanie różnego rodzaju środków rażenia pozwala również na wykorzystanie Vision 60 jako platformy typowo bojowej.

Vision 60 jest zasilany z wbudowanych akumulatorów pozwalających na pokonanie na jednym ładowaniu dystansu do 10 km, nawet gdy stale zasilane są czujniki zamontowane na platformie. Łączność z operatorem drona zapewniają systemy wykorzystujące WiFi, 4G LTE lub fale radiowe. Sterowanie robotem umożliwia wysoko wydajny komputer.

Platforma Vison 60 może być nośnikiem różnorodnych sensorów, dzięki czemu sprawdzi się m.in. przy rozpoznaniu niebezpiecznego rejonu bez narażania życia i zdrowia żołnierzy. Fot. Marcin Górka

Zaprezentowany na MSPO 2023 robot kroczący Vision 60 należy do zdobywających coraz większą popularność maszyn określanych jako biomorficzne. Pod względem działania maszyny te mają jak najbardziej przypominać żywe organizmy, przystosowane do poruszania się w zróżnicowanym środowisku przez lata ewolucji. Vision 60 charakteryzuje się zdolnością płynnego ruchu. Może chodzić i biegać, czołgać się, a nawet wspinać. Ale to nie wszystko. Producent V60 deklaruje dalsze rozwijanie konstrukcji w kierunku „nauki” pływania. Konstrukcja V60 jest na tyle zawansowana technicznie, że nawet w przypadku utraty równowagi na niestabilnym podłożu czy upadku autonomicznie wstaje i kontynuuje działanie.

Ciągły rozwój tego typu konstrukcji i ich upowszechnienie w siłach zbrojnych z pewnością będzie nieocenioną pomocą dla żołnierzy realizujących zadania bojowe w nieprzyjaznym środowisku. Dzięki uniwersalności i sprawnemu działaniu, taka platforma ma może wykonywać różnorodne zadania i w pewnych sytuacjach zastąpić człowieka bez narażania go na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.

Wideo: Marcin Górka

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc