Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu BALTIC FORTRESS 2021

Fot.: por. Cezary Skwierawski.

Po zakończeniu udziału w ćwiczeniu pk. SPRING STORM 2021, wydzielony moduł bojowy Morskiej Jednostki Rakietowej został przerzucony transportem morskim z Estonii na terytorium Litwy, gdzie uczestniczy w międzynarodowym ćwiczeniu pk. BALTIC FORTRESS 2021. Dla najmłodszej jednostki Marynarki Wojennej RP to już trzecie w tym roku sojusznicze ćwiczenie poza granicami kraju.

Tegoroczne ćwiczenie Marynarki Wojennej Litwy pk. BALTIC FORTRESS 2021 odbywa się wraz z największymi międzynarodowymi ćwiczeniami pk. BALTOPS, organizowanymi przez Marynarkę Wojenną USA. Ćwiczenia odbędą się na wodach terytorialnych i w wyłącznej strefie ekonomicznej Litwy, a także na Zalewie Kurońskim, Mierzei Kurońskiej i w mieście Kłajpeda.

W ćwiczeniach wezmą udział marynarze i żołnierze z Litwy, Polski, Łotwy, Estonii, Wielkiej Brytanii, Kanady i Portugalii. Szkolenie na morzu obejmie wybrane elementy działań taktycznych sił okrętowych, w tym m.in. strzelania artyleryjskie, minowanie i prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Ponadto, w rejonach nadbrzeżnych odbędą się ćwiczenia z zakresu obrony i ochrony wojsk przed asymetrycznym zagrożeniem hybrydowym oraz operacja desantu morskiego na Mierzei Kurońskiej i Zalewie Kurońskim. Prowadzone także będą działania związane z zapewnieniem ochrony i obrony portu morskiego w Kłajpedzie.

Udział w ćwiczeniu pk. BALTIC FORTRESS 2021 jednostek morskiego rodzaju sił zbrojnych pozwoli na doskonalenie umiejętności w zakresie załadunku, wyładunku i przerzutu sprzętu wojskowego. Ponadto, jest doskonałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń w zakresie bojowego wykorzystania posiadanych środków ogniowych we współdziałaniu z komponentem Wojsk Specjalnych oraz siłami sojuszniczymi. Pozwoli także wydzielonym siłom Morskiej Jednostki Rakietowej na sprawdzenie zdolności do szybkiego przemieszczenia i prowadzenia działań bojowych w rejonach oddalonych od miejsca stałej dyslokacji w ramach obrony kolektywnej obszarów morskich państw członkowskich NATO.

Morska Jednostka Rakietowa stanowi kluczowy element wsparcia działań sił okrętowych, na których spoczywa główny ciężar prowadzenia operacji morskich. W warunkach bojowych MJR może operować praktycznie na całym wybrzeżu. Zdolności operacyjne MJR, związane z wysoką mobilnością i potencjałem ogniowym, odgrywają decydującą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa własnym siłom okrętowym na Morzu Bałtyckim. Główny potencjał uderzeniowy MJR stanowią wyrzutnie przeciwokrętowych kierowanych pocisków rakietowych typu NSM (Naval Strike Missile).

Tekst: Sekcja Prasowa 3.FO
Zdjęcia: por. Cezary Skwierawski

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu BALTIC FORTRESS 2021”

  1. Zrobiła się moda na brzegowe wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych, Estonia się przygotowuje, Ukraina wprowadza własne Neptuny, Rumunia już zdecydowała NSM, dlatego też Flota Czarnomorska stawia na okręty podwodne, na Bałtyku za moment zrobią to samo.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc