Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ORP Gen. T. Kościuszko wyruszył na ćwiczenia NATO

31 stycznia bazę morską w Gdyni opuściła fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko. Celem rejsu jest norweskie Bergen, gdzie okręt dołączy do międzynarodowych sił, które wezmą udział w ćwiczeniach TG-17. Wraz z fregatą w manewrach weźmie udział śmigłowiec pokładowy Kaman SH-2G Seasprite z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, który został przebazowany na wodach Zatoki Gdańskiej, po wyjściu jednostki w morze.

Manewry TG-17 mają rozpocząć się 6 lutego. Ich celem będzie podniesienie poziomu wyszkolenia w zakresie zwalczania celów podwodnych, nawodnych i powietrznych. Dodatkowo szkolenie ma objąć także reagowanie na działania asymetryczne, które mogą występować na morzu. Według planów jednostka powróci do Gdyni pod koniec lutego – dla załogi okrętu to kolejna możliwość, także w zeszłym roku uczestniczyła w międzynarodowych manewrach na wodach norweskich. Dodatkowo, w zeszłym roku operowała także na wodach południowej Europy, gdzie wspierała uszczelnienie granicy morskiej przed napływem nielegalnych emigrantów z państw muzułmańskich.

Obecnie fregata ORP Gen. T. Kościuszko jest jedyną aktywną jednostką tej klasy w szeregach Marynarki Wojennej – bliźniaczy ORP Gen. K. Pułaski przechodzi bowiem gruntowny remont realizowany przez Stocznię Remontową Nauta S.A..

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc