Zaloguj

ORP Gen. T. Kościuszko wyruszył na ćwiczenia NATO

31 stycznia bazę morską w Gdyni opuściła fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko. Celem rejsu jest norweskie Bergen, gdzie okręt dołączy do międzynarodowych sił, które wezmą udział w ćwiczeniach TG-17. Wraz z fregatą w manewrach weźmie udział śmigłowiec pokładowy Kaman SH-2G Seasprite z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, który został przebazowany na wodach Zatoki Gdańskiej, po wyjściu jednostki w morze.

Manewry TG-17 mają rozpocząć się 6 lutego. Ich celem będzie podniesienie poziomu wyszkolenia w zakresie zwalczania celów podwodnych, nawodnych i powietrznych. Dodatkowo szkolenie ma objąć także reagowanie na działania asymetryczne, które mogą występować na morzu. Według planów jednostka powróci do Gdyni pod koniec lutego – dla załogi okrętu to kolejna możliwość, także w zeszłym roku uczestniczyła w międzynarodowych manewrach na wodach norweskich. Dodatkowo, w zeszłym roku operowała także na wodach południowej Europy, gdzie wspierała uszczelnienie granicy morskiej przed napływem nielegalnych emigrantów z państw muzułmańskich.

Obecnie fregata ORP Gen. T. Kościuszko jest jedyną aktywną jednostką tej klasy w szeregach Marynarki Wojennej – bliźniaczy ORP Gen. K. Pułaski przechodzi bowiem gruntowny remont realizowany przez Stocznię Remontową Nauta S.A..

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc