Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON odpowiada w sprawie zakupu śmigłowców dla Sił Zbrojnych

MON odpowiedział na poselską interpelację dotyczącą zakupu śmigłowców. W bieżącym roku, do końca października, do linii mają trafić m.in. cztery zmodernizowane W-3WA Sokół dostosowane do zadań SAR. Fot. Łukasz Pacholski

8 lipca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie poselskiej interpelacji Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska), w sprawie problematyki zakupu śmigłowców na potrzeby Wojska Polskiego.

Powyższa interpelacja została przesłana do resortu obrony w połowie maja. W powyższym dokumencie Paweł Bejda skierował m.in. trzy następujące pytania:

  1. Proszę o podanie, na jakim etapie realizacji są wszystkie zadania dotyczące pozyskania śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP.
  2. Czy w przypadku zakupu śmigłowców uderzeniowych w USA planuje się ich remonty i serwisy w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi?
  3. Dlaczego zrezygnowano z planu produkcji śmigłowców AW 249, na czym skorzystałyby głównie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi oraz zakłady w Świdniku?

Odpowiedzi udzielił, zgodnie z tradycją i podziałem obowiązków, wiceminister Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej, uprzejmie informuję, że w resorcie obrony narodowej aktualnie są realizowane umowy dotyczące pozyskania śmigłowców AW101, przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR, a także przeprowadzenia modernizacji śmigłowców W-3 do wersji W-3WA SAR oraz pozyskania śmigłowców S-70i Black Hawk przeznaczonych do prowadzenia operacji specjalnych.

W odniesieniu do zadań perspektywicznych, które zostały ujęte w „Planie Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku”, trwają analizy w zakresie pozyskania nowych śmigłowców uderzeniowych w ramach programu KRUK, wielozadaniowych morskich śmigłowców pokładowych w ramach programu KONDOR oraz wielozadaniowych śmigłowców wsparcia w ramach programu PERKOZ.

Zakres oraz podział zadań pomiędzy podmiotami polskiego przemysłu obronnego w ramach programu pozyskania nowych śmigłowców uderzeniowych KRUK zostanie określony w efekcie oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP), adekwatnie do potrzeb Sił Zbrojnych RP oraz systemu obronnego Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z dostępnymi informacjami, śmigłowce AW101 mają zostać dostarczone do Brygady Lotnictwa MW w I połowie 2023 roku. Obecnie w zakładach koncernu Leonardo w Yeovil prowadzone są próby przynajmniej trzech egzemplarzy zamówionych przez Polskę. Dodatkowo w należących do europejskiego koncernu zakładach WSK PZL-Świdnik S.A. prowadzona jest modernizacja czterech W-3 Sokół do standardu W-3WA SAR – ten proces powinien zakończyć się do października. W lipcu doszło do podpisania kontraktu na zakup 32 wielozadaniowych AW149.

W przypadku programów Kondor oraz Kruk, zgodnie z informacjami udzielonymi przez Agencję Uzbrojenia, prowadzone są analizy występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, co wskazuje na chęć bezprzetargowego zakupu maszyn bojowych oraz wielozadaniowych-pokładowych. W obu przypadkach dostawcami będą koncerny zachodnie. Nie można wykluczyć, że w drugiej połowie roku uruchomione zostaną nowe programy zakupowe wiropłatów, co ma związek z potrzebami sprzętowymi Wojska Polskiego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “MON odpowiada w sprawie zakupu śmigłowców dla Sił Zbrojnych”

  1. Ja to nie wiem czy śmiać się czy płakać, po tych odpowiedziach MON - szczególnie w wykonaniu Skurkiewicza. Udało mu się wyczerpująco NIE odpowiedzieć na żadne pytanie. Albo robi to celowo, albo nie kuma o co go pytają i tylko klepie formułki dotyczące poszczególnych programów.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc