Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lotnictwo morskie w akcji ratowniczej na Morzu Bałtyckim

9 stycznia Brygada Lotnictwa MW uczestniczyła w pierwszej (w tym roku) akcji ratowniczej na Morzu Bałtyckim. Fot. Łukasz Pacholski

9 stycznia na Morzu Bałtyckim doszło do wypadku kutra rybackiego WŁA 67, który poszedł na dno 17 mil morskich na północ od Władysławowa. W akcji ratowniczej uczestniczyły m.in. śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.


Według informacji, które przekazała Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, jednostka zaczęła nabierać wody. Trzyosobowa załoga nadała sygnał „Mayday”, który uruchomił system ratownictwa. Z portu we Władysławowie wypłynął statek ratowniczy Bryza (typu SAR 1500), z 43. Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej w Gdyni wystartował śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda (0815). Dodatkowo w akcji uczestniczył także kuter Straży Granicznej SG-111, dwa inne kutry rybackie oraz prom należący do Stena Line. Ostatecznie załoga została odnaleziona przez śmigłowiec oraz podjęta przez załogę statku Bryza. Zgodnie z komunikatem, nikt nie został ranny. Była to pierwsza tego typu akcja ratownicza w polskiej strefie odpowiedzialności SAR w 2022 roku.

Dla personelu Brygady Lotnictwa MW była to 716. akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii. Powyższa jednostka jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

W bieżącym roku, po raz pierwszy od dwudziestu lat, Brygada Lotnictwa MW ma odebrać fabrycznie nowe śmigłowce. Mowa o czterech Leonardo AW101 w konfiguracji ZOP/CSAR, które trafią do 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Pozwoli to na zastąpienie części obecnie eksploatowanych Mil Mi-14PŁ oraz PŁ/R.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc