Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Katastrofa holenderskiego NH90NFH

19 lipca na Karaibach doszło do katastrofy wielozadaniowego śmigłowca pokładowego NHIndustries NH90NFH należącego do holenderskiego lotnictwa wojskowego. Według obecnych danych, dwie osoby znajdujące się na pokładzie zginęły.

Śmigłowiec wykonywał lot patrolowy na trasie Aruba – Curaçao, miejscem startu był Międzynarodowy Port Lotniczy im. Królowej Beatrix na Arubie. Na pokładzie maszyny znajdowała się czteroosobowa załoga, dwóch ocalonych zostało uratowanych i ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Władze holenderskie podjęły decyzję o uziemieniu floty śmigłowców NH90 do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy, obecnie ekipy poszukiwawczo-ratownicze poszukują wraku maszyny w celu wydobycia czarnych skrzynek.

Rozbity NH90NFH trafił na Karaiby na pokładzie okrętu patrolowego HNLMS Groningen, który operuje na wodach amerykańskich od maja 2019 roku (według planów powróci do Holandii w połowie 2021). Holenderskie lotnictwo morskie odebrało 20 śmigłowców NH90NFH w dwóch odmianach – dwanaście w bojowej NFH przeznaczonej do poszukiwania i zwalczania jednostek pływających oraz osiem w wielozadaniowej TNFH przeznaczonej do zadań transportowych, patrolowych i pomocniczych, która jest także przystosowana do bazowania na pokładach okrętów.

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Holandii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc