Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izrael odebrał korwetę Oz

Korweta Oz została przekazana Izraelowi. Fot. tkMS

4 maja w Kilonii odbyła się oficjalna uroczystość przekazania Siłom Obronnym Izraela korwety Oz. Jest to druga jednostka typu Saar 6 z czterech zamówionych w Republice Federalnej Niemiec.

Wodowanie korwety Oz odbyło się 24 sierpnia 2019 roku. Program budowy serii postępuje sprawnie, mimo pandemii COVID-19. Umowę na cztery jednostki typu Saar 6 zawarło konsorcjum składające się z holdingu stoczniowego thyssenkrupp Marine Systems i stoczni German Naval Yard Kiel oraz rząd izraelski w maju 2015 roku. Cięcie blach do budowy jednostki prototypowej miało miejsce 7 lutego 2018 roku i po 15 miesiącach korwetę Magen zwodowano. Pierwszy okręt serii przekazano stronie izraelskiej 11 listopada 2020 roku. Sześć dni później opuścił on Kilonię i po kilkunastu dniach dotarł do Hajfy.

W przypadku korwet typu Saar 6, strona niemiecka buduje platformy okrętów, zaś ich wyposażanie w system walki odbywa się w Izraelu, w stoczni Israel Shipyards w Hajfie na mocy odrębnej umowy. Dopiero tam okręty zostaną w pełni uzbrojone oraz otrzymają elektronikę „bojową”. Znaczna część elementów systemu walki zarówno sensorów, jak i efektorów jest produkcji lokalnej, stąd decyzja o doposażaniu korwet w Izraelu. Po skompletowaniu wyposażenia jednostek typu Saar 6 nastąpią testy uzbrojenia, zaś przekazanie prototypowej Magen Korpusowi Morskiemu Sił Obronnych Izraela do eksploatacji liniowej spodziewane jest w drugiej połowie tego roku.

Obecnie w Kilonii trwają prace wyposażeniowe przy pozostałej parze korwet Saar 6: Atzmaut i Nitzahon. Jeśli plany nie ulegną zmianom wskutek sytuacji epidemicznej, mają one być przekazywane stronie izraelskiej także w ciągu bieżącego roku. Seria czterech korwet Saar 6, to największe okręty nawodne budowane w Niemczech dla Izraela. Do tej pory thyssenkrupp Marine Systems dostarczał Korpusowi Morskiemu nowoczesne okręty podwodne typu Dolphin, których druga seria jest wyposażona w napęd niezależny od powietrza atmosferycznego AIP, oparty na ogniwach elektrochemicznych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc